Aktualności 2021

15 maja - rocznica urodzin Zofii Urbanowskiej

Zofia Kamilla Urbanowska, znana pisarska z regionu konińskiego, urodziła się 15 maja 1849r. w Kowalewku, gmina Rzgów, powiat koniński.

Majątek Kowalewek był dzierżawą rodziców pisarki. Jednak trudności materialne rodziny, zmuszają ojca pisarki do wyzbycia się Kowalewka i przeniesienia się do Laskówca koło Konina. Tam Zofia rozpoczyna naukę  u nauczycielki domowej. Około 1865 roku Urbanowscy przenoszą się do zakupionego dworku w Koninie, gdzie w chwili obecnej mieści się Urząd Stanu Cywilnego w Koninie. Pomimo trudności finansowych rodzice młodej pisarki nie rezygnują z kształcenia córki, wysyłając Zofię do Instytutu Rządowego w Kaliszu, ale wkrótce potem przenoszą ją do tańszej uczelni w Poznaniu. Ciężkie warunki materialne zmuszają ponownie Urbanowską do wyjazdu. Tym razem, w 1874 roku do Warszawy. Około 1913 roku Zofia Urbanowska wraca do Konina gdzie na stałe osiedla się w swym rodzinnym dworku.

W 1930 roku władze Konina nadały Jej tytuł Honorowej Obywatelki miasta Konina oraz nazwały ulicę przy, której mieszkała Jej imieniem. Zofia Urbanowska zmarła w Koninie 1 stycznia 1939 r Pochowana została w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy ulicy Kolskiej.

W 2021 roku Zofia Urbanowska została patronką  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, pełniącej również funkcję biblioteki powiatowej dla mieszkańców powiatu konińskiego, a w Kowalewku do chwili obecnej funkcjonuje Izba Pamięci Zofii Urbanowskiej.

Jej najbardziej znane utwory to m. in.:„ Księżniczka”, „Gucio zaczarowany”, „Atlanta”, „Złoty pierścień”, „Róża bez kolców”, „Znakomitość”, „Cudzoziemiec” i „Wszechmocni”.

Foto: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie

fotograficzny portret Zofii Urbanowskiej