Aktualności 2019

ZPP wystosował Apel Ku Czci śp. Pawła Adamowicza

Przedstawiciele samorządów zrzeszonych w Związku Powiatów Polskich spotkali się dziś w Warszawie na Zgromadzeniu Ogólnym ZPP. Podczas posiedzenia samorządowcy podjęli Apel Ku Czci śp. Pawła Adamowicza. Powiat koniński reprezentował na spotkaniu starosta Stanisław Bielik.

XXIV Zgromadzenie Ogólne
Związku Powiatów Polskich

17 stycznia 2019 roku

Pamięci Pawła Adamowicza 1965-2019

Z najgłębszym smutkiem przyjęliśmy informację o tym, że w poniedziałek 14 stycznia 2019 roku odszedł od nas Paweł Adamowicz, długoletni Prezydent Gdańska.

Prezydent Adamowicz zmarł tragicznie wskutek ran odniesionych podczas brutalnego ataku, który miał miejsce dzień wcześniej - w niedzielny wieczór, gdy kierował do nieba światełko pomocy i wsparcia dla innych ludzi. Stało się to w momencie, gdy dziękował swojemu miastu i jego mieszkańcom za pomoc i zaangażowanie w zbiórkę pieniędzy na cele charytatywne.

Ten niespodziewany atak zabrał kolegę, przyjaciela, lidera lokalnej wspólnoty, syna, brata, ojca i męża, który w tym momencie stał na scenie dla dobra innych.
Solidaryzujemy się z rodziną i z bliskimi.
Pamiętając, jak cenne jest ludzkie życie, stoimy zjednoczeni w potępieniu tego aktu przerażającej przemocy.

Paweł był prezydentem od 1998 roku, starostą grodzkim od 1999 roku aż do tragicznych dni niedzieli i poniedziałku. Od zawsze kierowała Nim ogromna chęć wysłuchania i reprezentowania swoich obywateli.

Wybory prezydenckie wygrywał sześć razy z rzędu. Jest to dowodem na to jak bardzo ufali mu mieszkańcy, jaką cieszył się popularnością. Był ich liderem, a jednocześnie osobą, której ta służba sprawiała wiele radości. Uczynił Gdańsk miastem otwartym, dynamicznym i tętniącym życiem. Metropolią zakorzenioną nie tylko w regionie, w Polsce, ale także w całej Europie.

Paweł Adamowicz był człowiekiem zawsze przystępnym i dostępnym dla mieszkańców swojego „ukochanego miasta Gdańska” - jak zwykł o nim mawiać. Jednym z jego ostatnich słów było: „Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie”. Do mieszkańców zaś mówił ciepło: „jesteście kochani”.

Straciliśmy człowieka, który był patriotą, prawdziwym humanistą i bojownikiem o prawa człowieka.

Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich oddaje głęboki szacunek Koledze Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi.
Cześć Jego Pamięci! Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

XXIV Zgromadzenia Ogólnego ZPP
   Ludwik Węgrzyn