Aktualności 2019

Z finału konkursu "Dbamy o czyste powietrze w powiecie konińskim"

Pomysłowe i kreatywne, o dużej wartości merytorycznej oraz walorach edukacyjnych – tak można określić spoty laureatów konkursu „Dbamy o czyste powietrze w powiecie konińskim”. Najlepsze nagrania, uhonorowane pierwszym miejscem, przygotowali uczniowie SP im. Janusza Korczaka w Woli Podłężnej i ZSEU w Żychlinie.

Konińskie starostwo zakończyło realizację I edycji konkursu „Dbamy o czyste powietrze w powiecie konińskim”. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród finalistom odbyło się 10 maja w wiosce norweskiej Arendel we Włodzimirowie.
W konkursie, który miał zwrócić uwagę młodego pokolenia na jakość powietrza, jakim oddychamy, wzięły udział 22 szkoły podstawowe i 4 placówki oświatowe, dla których powiat jest organem prowadzącym.

Uczniowie przygotowali 24 spoty tematycznie związane z problemem zanieczyszczenia powietrza oraz sposobami jego ochrony. Po dokonaniu ich oceny według takich kryteriów, jak: zgodność pracy z tematem, regulaminem oraz celami konkursu, czytelność przekazu, pomysłowość i kreatywność, jakość wykonania nagrania oraz wartość merytoryczna i walory edukacyjne, komisja konkursowa postanowiła przyznać I miejsce w kategorii szkół podstawowych: autorkom spotu reprezentującego szkołę im. Janusza Korczaka w Woli Podłężnej (Nikoli Adamczyk, Zuzannie Grabarze, Paulinie Koźmińskiej i Julii Kulik), a w kategorii szkół ponadpodstawowych – uczniom Zespołu Szkól Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie (Annie Korpas, Joannie Janiak, Hubertowi Pawlakowi oraz Patrykowi Mazurowi).

W trójce najlepszych znalazły się także drużyny ze szkół podstawowych: im. Kornela Makuszyńskiego w Ostrowążu (Martyna Szabelska, Damian Wiśniewski, Grzegorz Woźniak, Hubert Pieszak) oraz im. Kornela Makuszyńskiego w Białej Panieńskiej (Jakub Choderny, Bartłomiej Cichy, Marcin Cichy i Szymon Szofer).
W kategorii szkół ponadpodstawowych, laureatami II miejsca zostali uczniowie reprezentujący Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie (Jakub Adamczyk, Natalia Kilichowska, Daria Drzewiecka, Patryk Dunaj), a miejsce III zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie (Wiktoria Natywo, Nadia Pieszak, Weronika Dranikowska i Mikołaj Mirecki).
Spot autorstwa uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Piotra Janaszka w Rychwale (Wiktora Maćkowskiego, Jakuba Rzeczkowskiego, Małgorzaty Lisieckiej oraz Sabiny Grobelskiej) został wyróżniony przez Nadleśnictwo Grodziec.

Wszyscy laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez konińskie starostwo (słuchawki bluetooth, głośniki bezprzewodowe do Ipod/MP3 oraz powerbanki), a pozostali finaliści - upominki przygotowane przez nadleśnictwa Konin i Grodziec. Szkoły otrzymały czujniki SmogTok do pomiaru pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz temperatury i wilgotności powietrza. Gratulacje oraz podziękowania za wiedzę ekologiczną i udział w konkursie wszystkim jego uczestnikom złożyli starosta koniński Stanisław Bielik oraz Henryk Kryk, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Konińskiego.

Emocjom związanym z rozstrzygnięciem konkursu towarzyszyła również dobra zabawa podczas dodatkowych atrakcji zagwarantowanych przez jego organizatorów: gry terenowej, konkursów oraz kończącego pobyt w wiosce norweskiej Arendel wspólnego ogniska.
Z finału konkursu