Aktualności 2019

Z briefingu prasowego Starosty Konińskiego

Powiat koniński przekazał 70 tysięcy złotych dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. Dotacja w całości przeznaczona zostanie na podłączenie systemu poczty pneumatycznej do kolejnych oddziałów w budynku lecznicy przy ul. Szpitalnej.

Podpisanie umowy o udzielenie dotacji odbyło się 12 lipca podczas briefingu prasowego w starostwie. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział: starosta koniński Stanisław Bielik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie – Leszek Sobieski oraz radna powiatu konińskiego Maria Wróbel – pełniąca funkcję Naczelnej Pielęgniarki w WSZ w Koninie.

W marcu br. dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie zwrócił się do starosty konińskiego z prośbą o dofinansowanie kolejnego etapu rozbudowy poczty pneumatycznej w lecznicy przy ul. Szpitalnej. Dotychczas, dzięki pomocy finansowej samorządu powiatowego udało się ten system zakupić i podłączyć do niego Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (odcinki na parterze i na pierwszym piętrze) oraz Oddział Udarowy i Oddział Neurologii. Na ostatniej sesji (27 czerwca br.) Rada Powiatu Konińskiego wyraziła zgodę na przekazanie szpitalowi na ten cel kolejnej dotacji – w wysokości 70 tysięcy złotych.

–  „Bardzo nas cieszy, że możemy wesprzeć inwestycję tak potrzebną dla szpitala, w którym leczą się mieszkańcy naszego powiatu. Wiem od pana dyrektora oraz od pani radnej Wróbel, że prawie dwuletnia praktyka funkcjonowania w szpitalu poczty pneumatycznej pokazała jak bardzo jest to trafiona inwestycja. Głównie ze względu na znaczne przyspieszenie i ułatwienie pracy personelu szpitala. Mam nadzieję, że dzięki przekazanym dziś środkom nastąpi dalsza rozbudowa systemu” – mówił po podpisaniu umowy starosta Stanisław Bielik.

W latach ubiegłych samorząd dwukrotnie przekazywał dotacje na zakup i rozbudowę poczty pneumatycznej. Na realizację tej inwestycji Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie otrzymał z budżetu powiatu łącznie ponad 226 tysięcy złotych.

– „Nie ma ani pół słowa przesady w tym, co powiedziałem, że dzięki starostwu i panu staroście osobiście ta inwestycja mogła być zrealizowana. Wszystkie jej etapy –  teraz już trzeci – zostały sfinansowane z pieniędzy przekazanych przez Starostwo Powiatowe w Koninie. W ramach ciekawostki dodam, że do czasu zakończenia budowy Szpitala Dziecięcego w Poznaniu lecznica w Koninie będzie jedyną w regionie, która ma i rozwija pocztę pneumatyczną. W chwili obecnej dysponujemy siecią, która łączy SOR, laboratorium, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz neurologię. Przygotowane są też odprowadzenia na dalsze oddziały – mówił Leszek Sobieski dyrektor WSZ w Koninie.

– „To ułatwienie w pracy i oszczędność czasu dla pielęgniarek, a wszyscy wiemy, że brakuje pielęgniarek i położnych. Każda taka pomoc bardzo nas cieszy i bardzo panu staroście za nią dziękuję” – dodała radna Maria Wróbel pełniąca w szpitalu funkcję Naczelnej Pielęgniarki.

Na zakończenie spotkania przedstawiciele szpitala zaprosili starostę konińskiego oraz dziennikarzy na oficjalny odbiór zakończenia III etapu inwestycji, który planowany jest na koniec tego roku.
Z briefingu prasowego Starosty Konińskiego