Aktualności 2019

Wernisaż 20. Jubileuszowego Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego

Wernisaż  20. Jubileuszowego Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego odbył się wczoraj (13 czerwca) w Ratuszu Miejskim w Koninie.

Swoje prace zaprezentowali na nim nie tylko artyści biorący udział w tegorocznym plenerze, ale można było również zobaczyć dzieła malarzy, którzy uczestniczyli w plenerach przez ostatnie dwadzieścia lat. W tym roku plener swoją obecnością zaszczycili tacy artyści jak: Dorota Falkowska-Adamiec, Anna Lampe, Barbara Chowańska-Najwer, Danuta Drzewiecka, Henryk Drzewiecki, Joanna Banek, Ewa Winczewska, Teresa Byczkowska oraz Tomasz Awdziejczyk.

Na uroczystości nie zabrakło podziękowań dla pomysłodawców pleneru, ale także dla tych, którzy przez lata go współorganizowali.  Gratulacje za wieloletnią organizację wydarzeń złożyli między innymi: Witold Nowak Zastępca Prezydenta Konina, Ewelina Rapeła Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji w Starostwie Powiatowym w Koninie oraz Elżbieta Streker-Dembińska, która rozpoczęła 20 lat temu tradycję organizowania plenerów.  Był to również czas na wspomnienia i podsumowania corocznych artystycznych spotkań.

Historia plenerów rozpoczęła się w roku 1999, kiedy to z inicjatywy ówczesnego Starosty Konińskiego – Elżbiety Streker-Dembińskiej w klubie „Energetyk” (obecnie budynek Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie) zaprezentowana została wystawa obrazów Jerzego Gnatowskiego – artysty, którego nazwisko doskonale znane jest w środowisku malarzy. Podczas rozmów, w scenerii obrazów, powstał pomysł zorganizowania pleneru malarskiego na ziemi konińskiej.

Od samego początku w organizację plenerów aktywnie zaangażowana była Halina Wójcik, przez lata dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie. Przez malarzy nazywana dobrym duchem plenerów, która dbała o organizację, a przede wszystkim o dobrą atmosferę podczas corocznych spotkań artystów.

Ślesińskie plenery od początku służyły promocji kultury oraz piękna ziemi konińskiej, a także integracji środowiska artystycznego oraz popularyzacji malarstwa wśród lokalnej społeczności. Przez 20 lat w plenerach udział wzięło blisko 60 malarzy. Plenerom towarzyszyły wernisaże, które odbywały się w salach wystawowych konińskich domów kultury oraz w Galerii Łaźnia. Prace artystów pokazywane były również w Ślesinie, Kleczewie czy Witkowie.

W tym roku artyści pojawili się nad Jeziorem Ślesińskim 10 czerwca i spędzą na ziemi konińskiej dziesięć dni.  Poza pracą nad obrazami, będą mieli możliwość zwiedzania regionu konińskiego.  Czeka ich między innymi rejs tramwajem wodnym, którym wyruszą z Przystani Gosławice.

Organizatorem Pleneru jest Powiat Koniński oraz Miasto Konin.
20. Jubileuszowy Ogólnopolski Plener Malarski