Skocz do zawartości

Aktualności 2019

Aktualności

Piknik na hałdzie rokitnikowej

Wielkopolskie Forum Inicjatyw Kulturalnych FRONTAR zaprasza 1 września od godz. 14:00 do Jóźwina (gm. Kleczew) na piknik na hałdzie rokitnikowej połączony ze zbiorami rośliny. Będzie to niepowtarzalna okazja do rozmów na temat przyszłości regionu, a także wspólnego spędzenia czasu oraz przyjrzenia się bliżej roślinom i zwierzętom zamieszkującym hałdę.

Zebrany rokitnik posłuży do wspólnego gotowania, a efekty będzie można zobaczyć podczas wystawy, która odbędzie się już 5 września w ramach Festiwalu Kultury Postindustrialnej Wczasy w Koninie.

Inicjatywa Hałda Rokitnikowa powstała w 2018 r. Jej pomysłodawczynią jest artystka Diana Lelonek, laureatka tegorocznej nagrody „Paszport POLITYKI” w kategorii sztuki wizualne, zajmująca się tematyką ekologiczną, zaangażowana w działania na rzecz klimatu. Dokładnie rok temu po raz pierwszy zdecydowała się ona zebrać rosnący na Hałdzie Jóźwin rokitnik, pochodzący z nasadzeń rekultywacyjnych. Rokitnik posłużył do wyprodukowania serii przetworów, w myśl hasła „zagłębie rokitnikowe, a nie węglowe”. Inicjatywa poszukuje alternatywnych sposobów promocji dla regionu opartych na linii lokalnych produktów z rokitnika zebranego na terenach poodkrywkowych.

Dojazd – informacje techniczne
Komunikacja MZK: autobus linii 55, przystanek Jóźwin, następnie kierujemy się prosto i kilkaset metrów dalej, skręcamy drogą wyłożoną betonowymi płytami w lewo, zmierzając w stronę lasu, mijamy po drodze stare boisko do koszykówki. UWAGA! Nie polecamy skracać sobie drogi przez hałdę, jest bardzo stroma i gęsto porośnięta drzewami, wejście na szczyt może być wręcz niemożliwe lub po prostu niebezpieczne.

Rower: zalecamy do poruszania się rowerem górskim lub trekkingowym, wjazd na hałdę tą samą drogą co piesi. UWAGA! Tak jak w przypadku pieszych, nie skracamy drogi oraz nie próbujemy jak sugeruje Google Maps, dojechać na szczyt od strony Majątku Kamienica, ta droga / ścieżka zarosła i po prostu nie istnieje.

Samochód: Jeśli to nie jest konieczne, pojazd zostawiamy u podnóża hałdy, kierując się na jej szczyt zgodnie ze wskazówkami dla pieszych. Osoby starsze lub niepełnosprawne, mogą na miejsce pikniku, ale sugerujemy poruszanie się autem terenowym lub z wysokim zawieszeniem.
Dodatkowe pytania: tel. 792 162 777, e-mail: soundclash@interia.pl

Program działań realizowanych w ramach projektu „Hałda Rokitnikowa”
01.09 godz. 14:00 – Piknik na hałdzie Jóźwin.
02.09 godz. 11:00 – Wspólne gotowanie rokitnika w Domu Kultury w Kleczewie, z udziałem pań z lokalnego koła gospodyń.
04.09 godz. 11:00 – Spotkanie ze słuchaczami Politechniki Trzeciego Wieku (Mariusz Harmasz – organizator oraz inicjator festiwalu Wczasy w Koninie, wygłosi wykład na temat kultury postindustrialnej). Miejsce zostanie podane.
05.09 godz. 18:00, Pałac Reymonda – Otwarcie wystawy / koncert zespołu „Kopalniany Noise”.  

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Konina oraz przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Partnerzy wydarzenia to: MASTRYCHT, Centrum Kultury w Kleczewie, Portal Lm.pl.
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting