Skocz do zawartości

Aktualności 2019

Aktualności

Jubileuszowa Gala Powiatu Konińskiego

Uroczysta 20. Gala Powiatu Konińskiego odbyła się 25 stycznia 2019 r. w Konińskim Domu Kultury. Władze powiatu konińskiego podsumowały miniony rok, wyróżniając jednocześnie osoby i podmioty za najlepsze inicjatywy oraz samorządowe przedsięwzięcia.

Stoimy dzisiaj u progu rozpoczynającej się pięcioletniej kadencji samorządu powiatowego. Jestem głęboko przekonany, że to nowe otwarcie, będzie także czasem nowej energii w postaci nowych ludzi albo nowych ról do wypełnienia, nowych pomysłów i inicjatyw, ale nie tylko; również w postaci nowych szans i niezmiennie wzajemnego szacunku. Wierzę, że w takiej atmosferze skomplikowane stanie się łatwym, niemożliwe możliwym, a wyczerpane znajdzie swoje nowe, bogate pokłady - powiedział przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego Janusz Stankiewicz.

Starosta Koniński Stanisław Bielik podsumował miniony rok, odnosząc się do zrealizowanych inwestycji majątkowych, drogowych, geodezyjnych czy społecznych, również z wykorzystaniem środków unijnych, podkreślając dobrą kondycję finansową powiatu - Rok 2018 był dobrym rokiem dla powiatu konińskiego. Jak zawsze, naszym priorytetowym zadaniem było inwestowanie w majątek powiatu. Mimo niewielkich dochodów własnych, udało nam się wydatkować na inwestycje i remonty ponad 29 mln zł. Stało się tak za sprawą, m.in. pozyskania prawie 32 mln zł ze środków zewnętrznych. Dzięki temu, budżet powiatu zamknął się, bez mała, sumą 108 mln zł, przekraczając po raz pierwszy w historii, magiczną kwotę 100 mln zł, a wartość majątku powiatu wzrosła o ponad 61 mln zł brutto.

Starosta Koniński zaakcentował także znaczenie dobrej współpracy powiatu z różnymi podmiotami, dziękując jednocześnie samorządowcom, przedstawicielom organizacji pozarządowych i instytucji społecznych, małym i średnim przedsiębiorcom, służbom mundurowym, strażom i inspekcjom, pracownikom starostwa i jednostek organizacyjnych powiatu, mediom lokalnym oraz wszystkim obecnym na Gali.

Najważniejszym punktem Gali było jednak wręczenie statuetek „Nagrody za działalność na rzecz rozwoju Powiatu Konińskiego”. Przyznawane już od dwudziestu lat wyróżnienia stanowią wyraz uznania i podziękowania samorządu powiatu dla lokalnych liderów. Podczas XX Gali, za zasługi na rzecz rozwoju powiatu w obszarze gospodarki, sportu i turystyki, kultury oraz działalności społecznej uhonorowanych zostało siedmioro przedstawicieli powiatowej społeczności, wyłonionych spośród 26 kandydatów zgłoszonych do nagrody za aktywność w 2018 r.  

W dziedzinie „Gospodarka” Zarząd Powiatu nominował 4 przedsiębiorstwa: Zakład Remontowo-Budowlany DANBUD Tadeusz Bąkowski z Kleczewa, Hotel i Restauracja BIAŁY DWÓR s.c. Paweł Bednarek, Mariusz Bednarek z Białej Panieńskiej, BIOPROTEN Przemysław Sobczak sp. z o.o. z Brzeźna, Biuro Rachunkowe DEBET Usługi Transportowe Małgorzata Lebioda z Modły Kolonii. Statuetkę otrzymał Hotel i Restauracja BIAŁY DWÓR s.c. za dynamiczny rozwój firmy, umiejętność szybkiej adaptacji swojej oferty do potrzeb klientów, wspieranie działalności prospołecznej i charytatywnej oraz przedsięwzięć inicjowanych przez samorząd lokalny.

Za osiągnięcia w dziedzinie  „Sport i turystyka” do nagrody nominowano: Adriana Antoniaka, prezesa klubu piłkarskiego „GÓRNIK WIERZBINEK”; Filipa Michalskiego, lekkoatletę z gminy Sompolno; Jarosława Wadelskiego, nauczyciela i działacza sportowego z gminy Stare Miasto oraz Karolinę Skitek, złotą medalistkę spartakiad i igrzysk z gminy Grodziec. Statuetkami zostali wyróżnieni: Karolina Skitek za upór i determinację w rozwoju talentu sportowego zwieńczony kwalifikacją na XV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w AbuDhabi 2019 oraz Filip Michalski – uczeń, niespełna 18-letni lekkoatleta z pasji i zamiłowania, który osiągnął liczne sukcesy w biegach indywidualnych i w sztafetach potwierdzone czołowymi miejscami w mistrzostwach Polski LZS na dystansie 3000 m i 4 x 800.

W kategorii „Kultura”, nominację otrzymali: Krzysztof Kędziora, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie; Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kleczewie; Tomasz Olszewski, akwarelista ze Starego Miasta oraz Zespół Taneczny Mażoretek NEW WAVE z Sompolna. Statuetki trafiły do: Krzysztofa Kędziory za inicjowanie i realizowanie artystycznych działań edukacyjno-poznawczych – głównie teatralnych, a poprzez to promowanie potencjału kulturalnego powiatu, za udowadnianie, że „teatr można tworzyć wszędzie” oraz Zespołu Tanecznego Mażoretek NEW WAVE z Sompolna popularyzującego taniec mażoretkowy i odnoszącego sukcesy na przeglądach i festiwalach w kraju oraz poza jego granicami.

W dziedzinie „Działalność społeczna” nominację otrzymali: Koło Pałacowe Posada z gm. Kazimierz Biskupi; Marcin Janiak, pomysłodawca oraz współorganizator kampanii i akcji społecznej „Prawnik w biegu” ze Starego Miasta; Stowarzyszenie Samorządowe A2 Wielkopolska ze Starego Miasta oraz Żanetta Matlewska, animator kultury i działaczka społeczna z Goliny. W tej kategorii Zarząd Powiatu uhonorował statuetkami: Marcina Janiaka za inicjowanie i współorganizowanie akcji mających na celu nie tylko popularyzację sportu, ale przede wszystkim mających wymiar charytatywny, których celem jest pomoc potrzebującym – zwłaszcza osobom niepełnosprawnym oraz Stowarzyszenie Samorządowe A2 Wielkopolska ze Starego Miasta za podejmowanie inicjatyw mających wpływ na rozwój lokalny powiatu konińskiego, w tym za skuteczne reprezentowanie interesów samorządów poprzez uczestnictwo w konsultacjach ustaw dot. funkcjonowania samorządów, wspieranie samorządów w realizacji zadań.
 
Podczas Gali nie zabrakło również akcentów muzycznych. Uroczystość uświetniły występy rodzimych artystów: Oliwii Stanisławskiej z gminy Stare Miasto (ze Szkoły Wokalno-Aktorskiej FAMA) i zespołu Quiet Voices (działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ślesinie), a także gwiazda wieczoru - Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która zabrała gości w muzyczną podróż do czasów dwudziestolecia międzywojennego.

Po Gali można było skosztować potraw przygotowanych na tę okazję przez Stowarzyszenie Mieszkańców Sołectwa Morzyczyn w gminie Wierzbinek, a także koła gospodyń wiejskich: z Jaroszewic Rychwalskich, ze Starego Miasta oraz Rożkowianki z gminy Krzymów.
20. Gala Powiatu Konińskiego
20. Gala Powiatu Konińskiego
20. Gala Powiatu Konińskiego
20. Gala Powiatu Konińskiego
20. Gala Powiatu Konińskiego
20. Gala Powiatu Konińskiego
20. Gala Powiatu Konińskiego
20. Gala Powiatu Konińskiego
20. Gala Powiatu Konińskiego
20. Gala Powiatu Konińskiego
20. Gala Powiatu Konińskiego
20. Gala Powiatu Konińskiego
20. Gala Powiatu Konińskiego
20. Gala Powiatu Konińskiego
20. Gala Powiatu Konińskiego
20. Gala Powiatu Konińskiego
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting