Skocz do zawartości

Sierpień

Aktualności

Rolnicy z powiatu konińskiego uczcili zakończenie żniw

Po raz dwudziesty pierwszy rolnicy z powiatu konińskiego wspólnie obchodzili święto plonów. Powiatowo-gminno-parafialne uroczystości dożynkowe odbyły się w niedzielę 18 sierpnia w Wierzbinku. 

Ze względu na nieprzychylną aurę, tegorocznych zbiorów do udanych zaliczyć nie można. Rolnicy z powiatu konińskiego ponieśli duże starty, susza dotknęła ok. 70 % gospodarstw z naszego terenu.

Pomimo tak trudnego roku, tradycji stało się zadość. Święto Plonów – czas dziękczynienia i dzielenia się tym, co powstało z owoców Ziemi – rolnicy z powiatu konińskiego obchodzili 18 sierpnia w Wierzbinku. Gospodarzami powiatowo-gminno-parafialnych dożynek byli: starosta koniński Stanisław Bielik, wójt gminy Wierzbinek Paweł Szczepankiewicz oraz proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Sadlnie ks. Krzysztof Antczak.

Uroczystości zainaugurował przemarsz korowodu dożynkowego sprzed budynku urzędu gminy do amfiteatru znajdującego się na terenie zabytkowego zespołu parkowo-pałacowego w Wierzbinku. Tam, o godzinie 14.00 rozpoczęła się msza polowa dziękczynna sprawowana w intencji rolników powiatu konińskiego. Podczas mszy koncelebrowanej przez ks. prał. dr Zbigniewa Cabańskiego (proboszcza parafii Najświętszej Marii Panny w Koninie) oraz ks. Krzysztofa Antczaka (proboszcza parafii św. Mikołaja Biskupa w Sadlnie) poświęcone zostały wieńce i chleby wypieczone z tegorocznego ziarna.

Po nabożeństwie (o godz. 15.00) na dożynkowej scenie pojawili się gospodarze uroczystości: starosta koniński i wójt gminy Wierzbinek, którzy rozpoczęli część oficjalną święta plonów i powitali wszystkich jego uczestników. Szczególne słowa, obaj przedstawiciele samorządu, skierowali do rolników z powiatu konińskiego, wyrażając szacunek i podziękowanie za ich ciężką i ofiarną pracę oraz życząc im na nowy rok gospodarczy zdrowia i pomyślności. 

Po odśpiewaniu hymnu państwowego przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej w Wierzbinku, dopełniono zwyczajowego obrzędu chleba. Zgodnie z ceremoniałem starostowie dożynek: Wioletta Słowińska i Marek Pietrzak przekazali na ręce starosty, wójta i proboszcza bochny chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów, a gospodarze podzielili się nimi z gośćmi. O oprawę części obrzędowej uroczystości zadbał zespół „Echo Kujaw”.

Następnie na dożynkowej scenie zaprezentowało się ośmioro gospodarzy z gminy Wierzbinek wyróżnionych odznaczeniem nadawanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W uznaniu szczególnych zasług w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych oraz za wyróżniające się prowadzenie swoich gospodarstw – odznaczenie „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Jadwiga Adamiak, Tomasz Bort, Grzegorz Gołębiowski, Stanisław Grzelak, Dariusz Malcer, Arleta Mazurkiewicz, Wioletta Słowińska i Roman Walter.

Kolejnym doniosłym wydarzeniem uroczystości dożynkowej było ogłoszenie wyników XVII edycji Konkursu "Powiatowy Rolnik Roku" i uhonorowanie jego laureatów. Po prezentacji i wręczeniu aktów nominacji właścicielom sześciu wyróżnionych gospodarstw nastąpił najbardziej oczekiwany moment – ogłoszenie zwycięzców tegorocznego konkursu. Decyzją kapituły, pracującej pod kierownictwem Zenona Paszka – członka Zarządu Powiatu Konińskiego, do grona 77 gospodarzy (uhonorowanych prestiżowym tytułem „Powiatowy Rolnik Roku” w poprzednich edycjach konkursu) dołączyli: Sławomir i Arleta Feknerowie z miejscowości Miłaczew w gminie Kleczew, Mateusz i Sylwia Jaworscy z Patrzykowa w gminie Kramsk, Ilona i Marek Michalakowie z Kuchar Borowych w gminie Rychwał oraz Magdalena i Krzysztof Piaseccy z Lubstowa w gminie Sompolno.

Emocji dostarczył też wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Czternaście zgłoszonych na konkurs wieńców stanowiło prawdziwą ozdobę święta plonów w Wierzbinku. Za najpiękniejsze i najbardziej okazałe uznano symbole żniw wykonane przez sołectwa: Podgór, gm. Kramsk (I miejsce), Marcjanki, gm. Sompolno (II miejsce) oraz Wilczyn, gm. Wilczyn (III miejsce).

Po dekoracji delegacji wieńcowych scenę wypełnili artyści: Gminna Orkiestra Dęta w Wierzbinku,  „Echo Kujaw”, „Kalinianki” i „Na swojską nutę” oraz zespół folklorystyczny z Ukrainy – “Rest’art”.  Uroczystości dożynkowe zakończył występ gwiazdy – zespołu De Mono oraz zabawa taneczna.
Dożynki Wierzbinek 2019
Dożynki Wierzbinek 2019
Dożynki Wierzbinek 2019
Dożynki Wierzbinek 2019
Dożynki Wierzbinek 2019
Dożynki Wierzbinek 2019
Dożynki Wierzbinek 2019
Dożynki Wierzbinek 2019
Dożynki Wierzbinek 2019
Dożynki Wierzbinek 2019
Dożynki Wierzbinek 2019
Dożynki Wierzbinek 2019
Dożynki Wierzbinek 2019
Dożynki Wierzbinek 2019
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting