Uczennica z ZSEU na podium Pucharu Polski Carvingu

Finał Pucharu Polski Carvingu Polagra 2019 odbył się 3 października w Poznaniu. Sara Stankiewicz, uczennica klasy 3 technikum żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, zajęła trzecie miejsce.

Zmagania na poznańskich targach Polagra poprzedziły eliminacje. Na podstawie nadesłanych zdjęć prac carvingowych do finału zakwalifikowano po ośmiu zawodników w dwóch kategoriach: juniorzy i profesjonaliści. Sara Stankiewicz wystartowała w grupie juniorów.

W Poznaniu uczestnicy byli oceniani w dwóch konkurencjach. Najpierw zaprezentowali przygotowane wcześniej (przed konkursem) swoje prace z owoców i warzyw. Następnie przez półtorej godziny rzeźbili w dyni lub arbuzie na oczach widzów. Tematyka zmagań była dowolna. Sara jako motyw przewodni wybrała Meksyk oraz święto Dia de los Muertos (Święto Zmarłych).

Jury konkursu, w którym zasiadali utytułowani polscy carverzy i propagatorzy tego rodzaju sztuki, przyznało uczennicy z Żychlina trzecie miejsce w konkursie. Sara otrzymała cenne nagrody, w tym voucher o wartości 1000 zł na profesjonalny kurs carvingu.
Uczennica z ZSEU od dwóch lat ćwiczy swój warsztat w szkole pod okiem Katarzyny Hryciuk, nauczycielki przedmiotów zawodowych.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Carving-Gniech i Grupę MTP, a jego głównym celem było propagowanie carvingu oraz szerzenie sztuki rzeźbienia wśród młodzieży.
Uczennica z ZSEU na podium Pucharu Polski Carvingu