Odpust w Licheniu

Pod przewodnictwem ks. Janusza Kumali MIC, kustosza Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, odbyły się wczoraj (2 lipca) w bazylice uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Licheńskiej.

Podczas sumy odpustowej kustosz sanktuarium przywołał w homilii historię Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej, zaznaczając, że rok 1850 stał się początkiem tego miejsca jako sanktuarium. Był to czas, gdy ludzie przypomnieli sobie orędzie Matki Bożej i zaczęli modlić się przed wiszącym na sośnie w lesie grąblińskim maleńkim wizerunkiem Matki Bożej. - „Wówczas tłumy ludzi, przybywając do grąblińskiego lasu, dały początek kultowi obrazu Matki Bożej Licheńskiej. We wrześniu tegoż roku obraz został przeniesiony do miejsca godniejszego – do kaplicy cmentarnej przy obecnym kościele pw. św. Doroty” – powiedział kapłan.

Marianin przywołał jeszcze dwa niezwykle ważne wydarzenia z historii Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej: koronację z dnia 15 sierpnia 1967 roku oraz wizytę papieża Jana Pawła II w 1999 roku.
W dalszej części homilii kapłan stwierdził, że historię licheńskiego sanktuarium tworzą zarówno przybywający tu pielgrzymi, jak i licheńscy parafianie oraz okoliczni mieszkańcy:  „Matka Boża Licheńska zwana jest Bolesną Królową Polski. Ona jest Matką tej parafii, zatroskaną o szczęście parafian. Jest także patronką ziemi konińskiej, która troszczy się o tych, którzy tutaj przybywają, szukając pomocy i ratunku”.

Kończąc rozważania, ks. Kumala zachęcał do spotkania z Matką Bożą w Jej licheńskim wizerunku i przyjęcia Jej na wzór umiłowanego ucznia na golgocie. Zachęcał do naśladowania Jej w codziennym życiu, ucząc się od Niej miłości.
Zwieńczeniem uroczystej sumy odpustowej była procesja eucharystyczna, w której kapłani, pielgrzymi i parafianie, przeszli alejkami licheńskiego sanktuarium. Po powrocie do świątyni ks. Janusz Kumala MIC odczytał akt zawierzenia Matce Bożej Licheńskiej.

Ĺšródło: Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym
Odpust w Licheniu