Skocz do zawartości

Lipiec

Aktualności

E-recepta – kolejny krok w cyfryzacji ochrony zdrowia

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia przypomina, że od stycznia 2020 r., poza wskazanymi w przepisach wyjątkami, w obiegu mają pozostać wyłącznie recepty wystawione w postaci elektronicznej (e-recepty). CSIOZ już teraz zachęca do podłączenia się do systemu P1 (e-zdrowia) oraz rozpoczęcia wystawiania e-recept pacjentom.

Zespół Wdrożeń CSIOZ informuje, że można zgłaszać zapotrzebowanie na bezpłatne szkolenia (organizowane bezpośrednio w placówkach), podczas których przedstawi funkcjonowanie e-recepty i proces podłączenia do platformy P1. W trakcie spotkań odpowie również na pytania dotyczące nadchodzących zmian, a także opowie o funkcjonalnościach Internetowego Konta Pacjenta oraz trwającym pilotażu e-skierowania.

Pierwszy etap wdrożenia e-recepty jest już zakończony. Wszystkie apteki i punkty apteczne zostały podłączone do platformy e-zdrowie. Wśród pacjentów wzrasta świadomość i zainteresowanie e-receptą oraz bezpłatną aplikacją Ministerstwa Zdrowia – Internetowym Kontem Pacjenta (tylko w okresie kwiecień-czerwiec br. blisko 3-krotny wzrost liczby logowań).

E-recepta oraz Internetowe Konto Pacjenta (pacjent.gov.pl) oferują przyjazne i oczekiwane przez pacjentów funkcjonalności, w tym m.in.:
  • możliwość wykupienia przepisanych leków (e-recept) w różnych aptekach bez utraty refundacji,
  • częściową realizację recepty – nie trzeba w tym samym czasie wykupić wszystkich opakowań leku i nie ma konieczności brania odpisu,
  • jeśli pacjent choruje przewlekle to, po ustaleniu z lekarzem, może dostać kolejną e-receptę bez konieczności wizyty w gabinecie,
  • możliwość sprawdzenia, jak przyjmować lek i w jakiej dawce,
  • dostęp do danych dzieci do 18 roku życia.
 
Przedstawiciele środowiska medycznego wskazują natomiast na wygodę, wzrost bezpieczeństwa oraz większą kontrolę nad procesem terapeutycznym.
 
CSIOZ przypomina, że wystarczy jedynie 5 kroków, aby Podmioty Lecznicze oraz Praktyki mogły wystawiać e-recepty i korzystać z zalet rozwiązań informatycznych w ochronie zdrowia. W celu podłączenia się Podmiotu Leczniczego bądź Praktyki do systemu P1 należy skorzystać z wniosku udostępnionego na stronie www.rpwdl.csioz.gov.pl (FILM INSTRUKTAŻOWY). Złożenie wniosku jest możliwe po zalogowaniu się na posiadane konto w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Po złożeniu wniosku i uzyskaniu dostępu do systemu P1, należy zgłosić się do dostawcy systemu gabinetowego i uzyskać moduł e-recepty, dzięki czemu wystawianie e-recept będzie możliwe.

Centrum zachęca do odwiedzenia strony internetowej CSIOZ i zakładki dedykowanej e-recepcie. W sekcji „dla Podmiotów Leczniczych” zamieszczone są pomocne dokumenty. W razie pytań Centrum zaprasza do kontaktu telefonicznego pod numerem 19 457 – infolinia jest dostępna 7 dni w tygodniu w godzinach 6-21 oraz drogą elektroniczną: e-recepta@csioz.gov.pl.
 
 
Ĺšródło: Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Wydział Wdrożeń Systemu P1
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting