Skocz do zawartości

Kwiecień

Aktualności

Złota Żaba 2018/19 - do drugiego etapu konkursu stanęło 246 uczniów

Finałowy etap „Złotej Żaby”, popularnego konkursu dla uczniów szkół podstawowych z województw: wielkopolskiego i lubuskiego, przeprowadzono 30 marca w Swarzędzu.

Konkurs przeprowadzany jest w dziedzinie języka polskiego i literatury oraz w dziedzinie matematyki. Tegoroczna edycja została zaadresowana do uczniów klas: 7, 8 oraz 3. gimnazjalnych. W etapie szkolnym wzięło udział, łącznie w obu dziedzinach, ponad 7 tysięcy uczniów. Spośród 175 uczestników Konkursu w powiecie konińskim do etapu drugiego zakwalifikowało się troje uczniów szkół w Grabienicach i Paprotni.

Zamiarem organizatora konkursu, swarzędzkiej Fundacji Edukacji Społecznej EKOS, jest premiowanie tych, którzy łączą umiejętność logicznego i niestereotypowego myślenia z wyobraźnią i  gotowością szukania niebanalnych rozwiązań. Zadania konkursowe układa zespół złożony z nauczycieli szkół społecznych prowadzonych przez Fundację, pracowników Instytutu Filologii Polskiej UAM oraz Katedry Matematyki Stosowanej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Podczas sobotniego Konkursu z matematyki uczestnicy rozwiązywali m. in. takie oto zadania:
Zbyszek mówi, że Grzegorz kłamie. Grzegorz mówi, że Jarosław kłamie, a Jarosław mówi, że kłamią Grzegorz i Zbyszek. Kto mówi prawdę, a kto kłamie?
Albo:
W witrynie sklepowej wykonano ekspozycję złożoną ze 120 jednakowych puszek. Na dole ustawiono rząd n puszek, na nim drugi zawierający o jedną puszkę mniej, na nich kolejne, zawierające o 1 puszkę mniej niż poprzednio, kończąc jedną puszką na szczycie. Jak wysoka jest ekspozycja, jeśli puszka ma 15 cm wysokości?

Z kolei, uczestnicy Konkursu z języka polskiego, m. in.: układali siedmiozgłoskowy wiersz o tańcu do podanych końcówek wersów, z zachowaniem układu strof, wypełniali diagram i odgadywali hasło, zastępowali wyrażenia w podanym tekście związkami frazeologicznymi spełniającymi określone wymagania, zapisywali starożytne sentencje zgodnie z zasadami współczesnej pisowni i interpunkcji (w oryginałach słowa nie były rozdzielone).
Wszystkie zadania są dostępne na stronie: zlotazaba.pl.

Ogłoszenie wyników 26 edycji Konkursu przeprowadzonej w roku szkolnym 2018/2019 nastąpi 11 maja 2019 r. Laureatom (do 20. miejsca) i wyróżnionym (kolejnych 20 miejsc) zostaną przyznane prestiżowe statuetki Złotej Żaby, nagrody rzeczowe, a także prawo przyjęcia do I Liceum Ogólnokształcącego Fundacji EKOS w Swarzędzu.

Konkurs jest współfinansowany przez: Województwo Wielkopolskie, samorządy powiatów (poznańskiego, kościańskiego, nowotomyskiego, obornickiego, szamotulskiego, wolsztyńskiego), samorządy miast i gmin (Kołaczkowo, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Swarzędz, Szamotuły, Środa Wlkp, Września) oraz prywatnych sponsorów.
Patronat: UAM – Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Radio Poznań.
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting