Skocz do zawartości

Grudzień

Aktualności

Klasowa Wigilia bez plastiku – świątecznie i ekologicznie

„Klasowa Wigilia bez plastiku” to znakomita, proekologiczna inicjatywa Joanny Gadomskiej, nauczycielki biologii w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, finalistki konkursu Nauczyciel Roku 2018, autorki bloga „Biologia z Blondynką”.
 
Pani Joanna drugi rok z rzędu zachęca szkoły z całej Polski, by podczas spotkań świątecznych pamiętały o środowisku. Nauczycielka proponuje, aby wszystkie klasowe wigilie odbyły się bez plastikowych talerzyków, kubeczków czy sztućców – używa się ich zaledwie przez 2-3 godziny, a w środowisku, niestety, rozkładać się będą od 100 do 1000 lat. Nauczycielka namawia, żeby wszyscy przynieśli ze sobą szklane naczynia.

„Po takiej „plastikowej” wigilii, jedna klasa jest w stanie zapełnić odpadami ogromny wór na śmieci, a jak w szkole jest 30 klas to mamy już 30 ogromnych worków. W Polsce jest ponad 35 tys. szkół, więc łatwo policzyć, ile worków pełnych zużytych tworzyw sztucznych powstanie jednego dnia, w ciągu zaledwie kilku godzin” – podkreśla inicjatorka akcji.

Medialnego wsparcia „Klasowej Wigilii bez plastiku” udzielili: Starostwo Powiatowe w Koninie, TV Wielkopolska, Radio RDN Małopolska, MeloRadio, Portal „EduGadki.pl”, Przegląd Koniński, LM Konin, Info.Konin, Magazyn dla nauczycieli „Sygnał”, Akademicki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi, Warszawski System Doradztwa Zawodowego, Portal Kreatywna Edukacja, Grupy SuperBelfrzy.

W akcję włączyło się już ponad kilkudziesięciu nauczycieli z całego kraju, a każdego dnia przybywają kolejne szkoły. Relację z przebiegu inicjatywy można śledzić na Fb „Biologia z Blondynką”.
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting