Komunikat Wielkopolskiej Izby Rolniczej – susza

Wielkopolska Izba Rolnicza z niepokojem obserwuje zjawiska pogodowe z ostatnich tygodni związane z bardzo wysokimi temperaturami (35°C w cieniu) oraz brakiem opadów. Rolnicy alarmują, iż nastąpiło znaczne odparowanie wody zarówno na słabych glebach, jak również na IV i III klasie ziem.

W związku z tym, nie tylko susza, ale i wysokie temperatury przyspieszają zmiany w roślinach, które nie tyle dojrzewają, co po prostu wysychają „na pniu”. Wiele plantacji, jak np. rzepaku i jęczmienia ozimego nie wykształca ziaren.

Komunikaty Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach dotyczące wystąpienia warunków suszy w Polsce ogłaszane są z pewnym opóźnieniem, natomiast straty w uprawach muszą być oszacowane jeszcze przed zbiorami.

W związku z powyższym, Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje, aby rolnicy nie zgłaszali do urzędów gmin wniosków o oszacowanie strat „na ostatnią chwilę”, gdyż komisje nie zdążą zakończyć swej pracy przed nadejściem żniw. Obowiązujące prawo nie pozwala na szacowanie strat u rolników, którzy nie złożyli stosownego wniosku w urzędzie gminy.

Standardowymi formami pomocy dostępnymi dla rolników są:
  • kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji,
  • udzielenie przez KRUS odroczenia terminu płatności składek lub ich rozłożenia na raty,
  • udzielenie przez KOWR odroczenia terminu płatności rat za sprzedaż lub dzierżawę ziemi lub rozłożenia ich na raty,
  • udzielenie przez samorządy ulg w podatku rolnym.

Niezależnie od powyższego, w przypadku wystąpienia szczególnie dotkliwej klęski, po zakończeniu szacowania strat przez komisje klęskowe, rząd może podjąć decyzję o udzieleniu nadzwyczajnego wsparcia do powierzchni upraw, które ucierpiały w najwyższym stopniu.

Ĺšródło: Biuro WIR, Poznań