Aktualności 2018

Z XVIII Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska

Młodzież z powiatu konińskiego po raz osiemnasty rywalizowała w Powiatowym Konkursie Ochrony Środowiska. Największą wiedzą z dziedziny ekologii wykazali się Wiktor Tyczkowski ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Sławsku oraz Piotr Fedorowicz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie.

Konkurs od początku realizowany jest przez konińskie starostwo i ma na celu popularyzację wiedzy o ochronie środowiska, kształtowanie świadomości przyrodniczej i ekologicznej oraz wypracowanie wrażliwości społecznej wśród młodzieży szkolnej na otaczające środowisko naturalne. Do tegorocznego finału przystąpiło 12 gimnazjalistów i 9 uczniów ze szkół  ponadgimnazjalnych wyłonionych spośród 161 uczestników szkolnego etapu konkursu.
XVIII Powiatowy Konkurs Ochrony Środowiska odbył się 1 grudnia w starostwie. Tradycyjnie rozpoczął się od egzaminu pisemnego. Do drugiego etapu zakwalifikowano sześć osób. Uczestnicy ścisłego finału zaprezentowali filmy swojego autorstwa poświęcone środowisku i jego ochronie. Ocenie jury poddane zostały obrazy: Wiktora Tyczkowskiego - „Zanieczyszczenie środowiska - czym jest i jak mu zapobiegać?”, Łukasza Biernackiego - „Jak działalność człowieka wpływa na stan Ziemi?, Kingi Flaszyńskiej - „Jak żyć ekologicznie? oraz Piotra Fedorowicza - „Dlaczego warto chronić drzewa w miastach?” Jakuba Adamczyka - „Ochrona środowiska to nie bzdura” i Patryka Mazura  - „Co możemy zrobić dla środowiska? Czyli ochrona środowiska na co dzień”.
Finaliści wzięli również udział w tematycznym guizie. O kolejności miejsc w konkursie ostatecznie zadecydowała łączna punktacja uzyskana z prezentacji filmowej i odpowiedzi ustnej.
Spośród gimnazjalistów najwyżej oceniony został Wiktor Tyczkowski ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Sławsku, który zapewnił sobie zwycięstwo w finale zdobywając 19 punktów. W trójce najlepszych znaleźli się także: Łukasz Biernacki ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Budzisławiu Kościelnym (17 punktów) i Kinga Flaszyńska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wysokiem (14 punktów).
Bardzo wyrównany poziom zaprezentowali trzej finaliści ze szkół ponadgimnazjalnych. Ostatecznie, najlepszy w tej kategorii wiekowej okazał się zdobywca 18 punktów - Piotr Fedorowicz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie. Dwa pozostałe miejsca wywalczyli: Jakub Adamczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie (17 punktów) oraz Patryk Mazur z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie (16 punktów).
Laureaci Finału XVIII Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska otrzymali nagrody w formie bonów podarunkowych, a pozostali uczestnicy zostali obdarowani drobnymi upominkami ufundowanymi przez konińskie starostwo, nadleśnictwa: Grodziec i Konin oraz Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Koninie. Gratulacje i podziękowania za wiedzę oraz udział w konkursie wszystkim uczestnikom sobotniego finału złożyli: wicestarosta koniński Władysław Kocaj oraz członek zarządu powiatu Ryszard Nawrocki.