Aktualności 2018

Z wizytą w partnerskim powiecie Ilm

Edukacja, funkcjonowanie ochotniczych straży pożarnych i pomoc potrzebującym to tematy, które zdominowały program wizyty delegacji Powiatu Konińskiego w partnerskim powiecie Ilm w Niemczech.

Przez dwa dni (od 22 do 24 marca) przedstawiciele powiatu konińskiego pod kierownictwem starosty – Stanisława Bielika, rozmawiali o współpracy pomiędzy szkołami i ochotniczymi strażami pożarnymi. Wizyty w Gimnazjum Lindenberg w Ilmeanu, w dwóch jednostkach OSP w Arnstadt i Gehren oraz w centrum zarządzania kryzysowego partnerskiego Powiatu były okazją do poznania zasad organizacji i funkcjonowania szkół czy reagowania na pożary, wypadki czy katastrofy w powiecie Ilm. Partnerzy dyskutowali na temat rozwiązań stosowanych w powiecie Ilm, które w obszarze działalności OSP różnią się od polskich ze względu chociażby na fakt większego zaangażowania ochotniczych straży pożarnych.
Niemieccy partnerzy zaprezentowali także swoje rozwiązania w zakresie pomocy osobom najbardziej potrzebującym (tzw. bank żywności prowadzony przez fundację w Ilmenau) czy uchodźcom (ośrodek pobytu prowadzony przez powiat w Gehren).
Konińska delegacja wzięła udział także w spotkaniu podsumowującym ubiegły rok organizowanym przez burmistrza miasta Arnstadt Alexandra Dill dla instytucji, osób i organizacji pozarządowych działających na rzecz Arnstadt. Uroczystość ta stała się okazją do rozmów o trwających obecnie zmianach w funkcjonowaniu samorządów gminnych w powiecie Ilm.

Pierwszym widocznym efektem odnowionych w ubiegłym roku kontaktów pomiędzy Gimnazjum Lindenberg w Ilmenau i Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie będzie czerwcowe spotkanie młodzieży obu szkół w Kleczewie.
Z wizytą w partnerskim powiecie Ilm