Aktualności 2018

"Wspólnie dla wielkopolskiej wsi"

„Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”

Instytucje rolnicze województwa wielkopolskiego zapraszają rolników i mieszkańców wsi, do udziału w spotkaniu pn.„Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”, które odbędzie 22 stycznia 2018 o godz. 10.00 w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej Czartowo (ul. Włocławska 12, gm. Skulsk).

Organizowane przez instytucje tj.: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa spotkanie jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez rolników i mieszkańców wsi o stworzenie okazji do zdobycia przydatnych informacji przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego oraz działalności na obszarach wiejskich. Jego celem jest przybliżenie wiedzy na tematy najbardziej aktualne w dzisiejszym rolnictwie.

Zagadnienia, które zostaną poruszane podczas spotkania to m.in.:
1. Planowane do uruchomienia działania z PROW 2014-2020: Modernizacja gospodarstw rolnych oraz Premia dla młodych rolników, Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, Restrukturyzacja małych gospodarstw.
2. Priorytety działalności Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu na rok 2018.
3. Zmiany w obszarze świadczeń i ubezpieczeń społecznych rolników, Działalność prewencyjna i rehabilitacyjna KRUS.
4. Zasady gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w 2018 roku. Działania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dotyczące rynków rolnych i promocji  produktów rolnych i żywnościowych.
5. Aktualna sytuacja dot. afrykańskiego pomoru świń i choroby guzowatej skóry bydła jako nowego zagrożenia dla Polski. Rolniczy handel detaliczny.
6. Bezpieczeństwo pożarowe na obszarach wiejskich.
7. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa dla rolnictwa.