Skocz do zawartości

Aktualności 2018

Aktualności

W czasach komórek i komputerów recytują "Pana Tadeusza"

Finał Konkursu Recytatorskiego - "Pan Tadeusz" dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zorganizowany przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego oraz Centra Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, Poznaniu, Kaliszu, Lesznie i Pile odbył się 26 października 2018 r. w Lesznie.

Wyłonieni w półfinałach uczniowie recytowali co najmniej czterdziestowersowe fragmenty epopei Adama Mickiewicza. Zespół Szkół Ekonomiczno - Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie reprezentowała Szantal Strzelińska, która zajęła trzecie miejsce w Wielkopolsce. Jej kunszt oceniali między innymi aktor Piotr Cyrwus i znakomita lektorka - Krystyna Czubówna. Szantal recytowała fragment Ks. V - "Kłótnia".

Gospodarzem Finału, który wpisał się w Stulecie Odzyskania Niepodległości, była Wyższa Szkoła Humanistyczna w Lesznie. Występy przedszkolaków i młodzieży oraz wykład dotyczący związków Mickiewicza z Wielkopolską zainteresowały publiczność wypełniającą aulę uczelni. Dowiedziała się ona między innymi, że w narodowej epopei nie brak wielkopolskich akcentów – hrabia Mycielski z Dębna to pierwowzór ks. Robaka, Telimenę zaś przypomina słynna, adorowana przez poetę, Konstancja Łubieńska. "Pan Tadeusz" został wszak "wydumany na wsi w Poznańskiem" - jak pisał do syna Mickiewicza, romantyczny poeta, Bohdan Zaleski.

Pewnie dlatego, młodzież z Wielkopolski tak pięknie recytowała fragmenty epopei, nie bojąc się malować słowem patriotyzmu, miłości czy natury. Zarząd Województwa Wielkopolskiego nagrodził artystów słowa laptopami i tabletami.
Finał Konkursu Recytatorskiego -
Finał Konkursu Recytatorskiego -
Finał Konkursu Recytatorskiego -
Finał Konkursu Recytatorskiego -
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting