Skocz do zawartości

Aktualności 2018

Aktualności

Rolnicy z powiatu konińskiego podzielili się dożynkowym chlebem

Rolnicy z diecezji włocławskiej i powiatu konińskiego podzielili się chlebem z tegorocznych zbiorów. Uczestników diecezjalno-powiatowo-gminnych uroczystości dożynkowych gościła 19 sierpnia gmina Kramsk.

Ze względu na nieprzychylną aurę, tegorocznych zbiorów do udanych zaliczyć nie można. Z powodu długotrwałej suszy wielu rolników poniosło straty. Pomimo trudnego roku, tradycji dożynkowej stało się zadość. Uczestników rolniczego święta gościła gmina Kramsk. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną koncelebrowaną przez ks. bpa Wiesława Meringa ordynariusza diecezji włocławskiej. Podczas liturgii w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika poświęcono chleby, wieńce i dary dożynkowe. Wyjątkową oprawę nabożeństwa podkreślił akompaniament Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kramska, która następnie poprowadziła orszak dożynkowy na teren miejscowego amfiteatru, gdzie kontynuowane były obrzędy dożynkowe.

Kilkusetmetrowy, niezwykle barwny korowód tworzyły delegacje gmin z wieńcami, poczty sztandarowe, liczna grupa mieszkańców, a także zaproszeni goście: parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, radni sejmiku wojewódzkiego, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu oraz radni powiatowi i gminni. Część oficjalną na placu dożynkowym zainaugurował hymn państwowy w wykonaniu orkiestry dętej. Uroczystego otwarcia diecezjalno-powiatowo-gminnego święta plonów Anno Domini 2018 dokonali: starosta koniński Stanisław Bielik oraz wójt gminy Kramsk Józef Drop. Z dożynkowej sceny padły słowa podziękowania dla mieszkańców wsi za trud włożony w zbiór tegorocznych plonów oraz dla opatrzności za owoce ziemi. Gospodarze życzyli rolnikom zdrowia i pomyślności oraz tradycyjnego „szczęść Boże".

Po podziękowaniach i życzeniach nadszedł czas na pierwsze wyróżnienia indywidualne. W dowód uznania dla osiągnięć w dziedzinie rolnictwa, wieloletnią rzetelną pracę oraz postawę społeczną i aktywność na obszarach wiejskich ministerialnym odznaczeniem „Zasłużony dla rolnictwa" uhonorowano sześciu rolników z powiatu konińskiego: Kazimierza Andrzejewskiego z Patrzykowa, gm. Kramsk, Ryszarda Luźnego z Bystrzycy, gm. Grodziec. Michała Janca i Wojciecha Woźniaka ze Sławska, gm. Rzgów, Włodzimierza Kowalskiego z m. Kolebki, gm. Ślesin oraz Witolda Słowińskiego z Morzyczyna, gm. Wierzbinek.
Po ceremonii wręczenia odznaczeń ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz przemówieniu okolicznościowym Janusza Stankiewicza - przewodniczącego rady powiatu konińskiego - dopełniono zwyczajowego obrzędu chleba. Starostowie dożynek: Dorota Mizerna i Józef Nawrocki wręczyli gospodarzom dorodny bochen chleba, by podzielili się nim z uczestnikami uroczystości.

Następnym doniosłym wydarzeniem dożynkowym było ogłoszenie wyników XVI edycji konkursu „Powiatowy Rolnik Roku". Prezentacji gospodarzy pretendujących do tytułu dokonał przewodniczący kapituły konkursu, a zarazem członek zarządu powiatu - Zenon Paszek. Po odbiór aktów nominacji na scenę zaproszeni zostali przedstawiciele dziesięciu wyróżnionych gospodarstw. Do grona laureatów konkursu dołączyło pięcioro z nich: Aleksander Banasik z Budzisławia Kościelnego w gminie Kleczew, Magdalena i Radosław Jaworscy z miejscowości Ranna w gminie Kramsk, Jolanta i Dariusz Klichowscy z Radoliny w gminie Golina, Marta i Mariusz Kowalscy z Ksawerowa w gminie Kramsk oraz  Irena i Marian Rusinowie z Polic w gminie Kramsk. Zdobywcy tytułu „Powiatowy Rolnik Roku" uhonorowani zostali statuetkami „żniwiarza". Wszyscy wyróżnieni w konkursie otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez wójtów i burmistrzów ze swoich gmin oraz przedstawicieli konińskich instytucji i lokalnego biznesu.

Kolejnych emocji dostarczył wybór najpiękniejszego symbolu żniw, czyli wieńca dożynkowego. W tym roku ceremoniał święta plonów uświetniły 32 wieńce, w tym jeden pozakonkursowy przygotowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Przed komisją stanęło niełatwe zadanie, wszystkie zaprezentowane w tym dniu wieńce imponowały pomysłowością i budziły zachwyt. Ostatecznie najwyżej ocenione zostały te wykonane przez: Koło Gospodyń Wiejskich z Półwioska Starego w gm. Ślesin (miejsce I), Stowarzyszenie Mieszkańców Sołectwa Morzyczyn w gminie Wierzbinek (miejsce II) oraz Sołectwo Kramsk ( miejsce III).

Na scenie dożynkowej wiele się działo również za sprawą programu artystycznego. Poza miejscowymi wykonawcami ludowymi oraz niezwykle lubianą i nagradzaną w całym kraju Kramską Kapelą Podwórkową, wystąpił tez gość z Białorusi - Zespół Pieśni i Muzyki „Wesoły". Największym wydarzeniem był, entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, koncert pięknych cygańskich melodii w wykonaniu Dzianiego z zespołem. Święto Plonów, tradycyjnie, zakończyła zabawa taneczna pod gołym niebem. W tym roku uczestnicy dożynek bawili się do północy przy muzyce zespołu „Debiut".
Dożynki 2018
Dożynki 2018
Dożynki 2018
Dożynki 2018
Dożynki 2018
Dożynki 2018
Dożynki 2018
Dożynki 2018
Dożynki 2018
Dożynki 2018
Dożynki 2018
Dożynki 2018
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting