Aktualności 2018

Profesor Jerzy Bralczyk w ZSEU w Żychlinie

Profesor Jerzy Bralczyk, językoznawca, człowiek znany z mediów, autor poczytnych publikacji, niekwestionowany autorytet w zakresie znajomości języka ojczystego gościł w czwartek (4 października) Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie.
Opowiadał młodzieży " O języku reklamy, miłości i ... nie tylko ". Znany z ciętych ripost i gier słownych Bardzo Kulturalny Gość uświadamiał słuchaczom, jakie różnice dzielą język mówiony i pisany. Wspólnie z młodzieżą zastanawiał się, który z pisarzy  przetrwa i dlaczego tak wielu odchodzi do niebytu, zaś armia nowych pojawia się bardzo nagle.

Pan Profesor jest pasjonatem " Pana Tadeusza " . Ma 400 egzemplarzy epopei . W Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości nie mogło zabraknąć refleksji o tym dziele. Uczniowie dowiedzieli się, że ulubioną księgą Gościa jest " Bitwa ". Rozszyfrowali znaczenie słów czarna polewka. Razem z Mistrzem Słowa  zachwycili się recytacją fragmentu dzieła
w wykonaniu aktorki teatru Kreska, Szantal Strzelińskiej.
Spotkanie z cyklu Bardzo Kulturalny Gość jest efektem współpracy organizatorek - Anetty Janc i Justyny Arent - z rodzicem ucznia - panią Małgorzatą Ast -  znanym i cenionym animatorem kultury i bibliotekarzem. Poprowadzili je Joanna Wilczewska i Bartosz Zieliński. pan Profesor wyjechał z ZSEU z pamiątką ufundowaną przez panią Jolantę Knapkiewicz - prezesa Towarzystwa Przyjaciół Żychlina - piękną książką - "Żychlińska muza ".