Aktualności 2018

Powiat koniński na konferencji "Kierunek – dziecko"

„Kierunek – dziecko” - to hasło I Ogólnopolskiego Spotkania Organizatorów Rodzinnej Pieczy Zastępczej i Jednostek Samorządu Terytorialnego, które odbyło się w ubiegłym tygodniu  w Gdyni.  Wzięli w nim udział specjaliści i samorządowcy z całego kraju. Jeden z tematów konferencji poświęcony był efektom pracy organizatora pieczy zastępczej w powiecie konińskim.

W pierwszym ogólnopolskim spotkaniu organizatorów pieczy zastępczej powiat koniński reprezentowały Elżbieta Sroczyńska dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie oraz Dorota Kaźmierczak kierownik Zespołu ds. Pieczy Zastępczej PCPR .
Jak zapewnia Elżbieta Sroczyńska, udział naszego powiatu w tym wydarzeniu miał szczególny wymiar. - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie, które realizuje zadania w obszarze rodzinnej pieczy zastępczej, zostało zaproszone przez organizatorów konferencji do przedstawienia swojej pracy i jej efektów  w ramach tzw. dobrych praktyk – mówi dyrektor jednostki - Okazuje się, że prowadzone przez Koalicję  na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej  badania sposobu wykonywania pieczy zastępczej, a także efektów tej pracy, sytuują Powiat Koniński na czołowym miejscu w rankingu organizatorów tego zadania w całym kraju.  Nasza obecność na konferencji była, nie tylko wyróżnieniem, ale też zaproszeniem do podzielenia się doświadczeniami oraz informacjami na temat rozwiązań, które pozwalają nam uzyskiwać tak dobre efekty pracy w obszarze pieczy zastępczej – dodaje Elżbieta Sroczyńska.

O tym, w jaki sposób powiat koniński od prawie 20 lat gwarantuje wszystkim dzieciom wychowanie i dorastanie w rodzinach, uczestnicy konferencji dowiedzieli się podczas wykładu zatytułowanego „Realizacja rodzinnego modelu organizowania pieczy zastępczej w powiecie konińskim. Bo współpraca się opłaca!”. Uzupełnieniem prelekcji była emisja filmu dokumentalnego pn. „Dobro dziecka jest najważniejsze” zrealizowanego przez Spółdzielnię Socjalną Inter Media w Kleczewie.
Poza powiatem konińskim, o dobrych praktykach w pieczy zastępczej opowiadali organizatorzy z Częstochowy, Łomży oraz Gdyni. W programie dwudniowej konferencji nie zabrakło tez warsztatów i debaty panelowej poświęconej realizacji założeń ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.