Aktualności 2018

Pomoc finansowa powiatu dla spółek wodnych po zmianie przepisów

Pomoc finansowa powiatu dla spółek wodnych będzie nadal kontynuowana - tak zadecydowali radni na ostatniej sesji. Maksymalna wysokość rocznej dotacji dla spółki wyniesie - jak do tej pory - 10 tysięcy złotych.

Spółki wodne w powiecie konińskim nadal mogą liczyć na pieniądze ze starostwa na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz finansowanie lub dofinansowanie inwestycji. Rada Powiatu Konińskiego podjęła uchwałę w tej  sprawie 30 maja br. Uchwalenie nowego dokumentu regulującego pomoc powiatu dla spółek wodnych stało się konieczne po wejściu w życie (w styczniu 2018 r.) nowej ustawy Prawo wodne. Zgodnie z jej przepisami, zmieniły się kryteria przyznania dotacji oraz termin składania wniosków (który w tym roku upływa 14 lipca). Doprecyzowano także kwotę dofinansowania inwestycji, która nie będzie mogła przekroczyć 80 % wartości wykonywanych robót.

- Wsparcie z budżetu powiatu będzie przyznane, jeżeli spółka wykaże, że minimalna wysokość składki członkowskiej z 1 ha zmeliorowanych gruntów wynosi co najmniej 20 złotych, a ściągalność składki w roku poprzedzającym przyznanie dotacji nie była niższa niż 70%. Spółka musi też zagwarantować udział własny w kosztach realizacji zadania na poziomie minimum 20% - mówi Jadwiga Andrzejak, główny specjalista ds. gospodarki wodnej w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa konińskiego starostwa. Mniej rygorystycznie przedstawiają się natomiast kryteria dla spółek wodnych składających wnioski o dotację po raz pierwszy.

- Minimalna składka członkowska w roku wnioskowania o dofinansowanie to 15 zł, a wymagany wskaźnik ściągalności składek w roku poprzednim, to 40 %. Na tym samym poziomie, co w przypadku spółek korzystających już wcześniej z dotacji powiatu, utrzymany został wkład własny wnioskodawcy w kosztach zadania – wyjaśnia Jadwiga Andrzejak.

W ciągu trzech lat tej kadencji, na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych Starostwo Powiatowe w Koninie przekazało pięciu spółkom dotacje celowe w wysokości stu pięćdziesięciu tysięcy złotych. Zostały one wykorzystane głównie na remonty i konserwacje urządzeń melioracyjnych, co zaowocowało m.in. odmuleniem i oczyszczeniem rowów melioracyjnych w powiecie na długości 36 300 m.
Wnioski o przyznanie dotacji celowych dla spółek wodnych na ten rok będą przyjmowane przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa do 14 lipca 2018 r.