Aktualności 2018

Międzypowiatowy Przegląd Szkolnych Zespołów Tanecznych Kleczew 2018

Na kilka godzin Kleczew stał się w poniedziałek 4 czerwca powiatową stolicą tańca. Wszystko za sprawą kilkuset dzieci, które przyjechały na 10. Międzypowiatowy Przegląd Szkolnych Zespołów Tanecznych.

W tym roku Międzypowiatowy Przegląd przerósł oczekiwania nawet samych organizatorów. Wystarczy wspomnieć , że w kleczewskim Centrum Kultury wystąpiło 620 tancerzy z powiatu konińskiego, ale także z innych wsi, miasteczek i miast województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, czy łódzkiego.

Jubileuszowy przegląd rozpoczął się na kleczewskim rynku, skąd barwny korowód taneczny prowadzony przez grupy mażoretek, przemaszerował do kleczewskiego Centrum Kultury. Tam przez kilka godzin grupy prezentowały swoje umiejętności, wymieniając się spostrzeżeniami i wzajemnie się dopingując.

W poniedziałek na parkiecie domu kultury zaprezentowało się 46 zespołów, które oceniało jury w składzie: dr Dariusz Skrzydlewski, komisarz Regionu Centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF. Katarzyna Łapaj, instruktorka tańca w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie oraz Klaudia Dutkiewicz instruktorka tańca w Konińskim Domu Kultury.

Jako organizatorzy zdecydowaliśmy nie odrzucać w tym roku żadnego zespołu, a dzięki wsparciu gminy Kleczew i licznych sponsorów mogliśmy przyjąć wszystkich niezwykle gościnnie – mówi Danuta Plucińska z konińskiego Starostwa Powiatowego. – Popularność tańca jest nadal bardzo duża, a wiele szkolnych zespołów nie znajduje przestrzeni do prezentacji swoich umiejętności. Przegląd wypełnia tę lukę i pokazuje, że nawet w małej, wiejskiej szkole, prowadzona przez instruktora grupa tańczących dzieci, potrafi przygotować niezwykle ciekawy układ taneczny – dodaje Danuta Plucińska.

Nagrody i wyróżnienia dla najlepszych zespołów wręczyli Stanisław Bielik – starosta koniński oraz Marek Wesołowski – burmistrz miasta i gminy Kleczew.

Sponsorami wydarzenia byli: Kopalnia Soli Kłodawa, poseł Tomasz Piotr Nowak, poseł Leszek Galemba, poseł do PE Krystyna Łybacka, Hydrostal Konin, Zbigniew Witkowski, Grażyna Żelek Kaczmarek, Piekarnia DALEN oraz radni powiatowi: Bogdan Kołodziejczak, Maciej Kwiryng, Andrzej Perkowski – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Konińskiego.

Laureaci Międzypowiatowego Przeglądu Szkolnych Zespołów Tanecznych KLECZEW 2018

Kategoria: Taniec ludowy
I miejsce – ZPiT Władysie z Kórnika za tańce kurpiowskie
II miejsce – ZTL Kościelec – za tańce wielkopolskie