Skocz do zawartości

Wrzesień

Aktualności

Powiat Koniński zainaugurował nowy rok szkolny 2018/2019

Powiat Koniński zainaugurował nowy rok szkolny 2018/2019. Prowadzone przez samorząd szkoły powitały uczniów 3 września uroczystymi akademiami.  Od wtorku w szkolnych ławach zasiadło 884 uczniów, w tym 246 pierwszoklasistów. O ich edukację zadba 154 nauczycieli.

- Nasze szkoły są dobrze przygotowane do nowego roku szkolnego, zarówno od strony organizacyjnej, jak i nakładów zaplanowanych przez samorząd na ich funkcjonowanie - mówi Stanisław Bielik starosta koniński – Placówki przeszły niezbędne remonty poprawiające komfort nauki i pracy, a także wyposażone zostały w nowe pomoce i środki dydaktyczne. Poza liceami ogólnokształcącymi, które gwarantują naukę w klasach o ciekawych profilach, oferta edukacyjna zawiera cały wachlarz kierunków kształcenia zawodowego dla młodzieży i dorosłych przygotowujących do sprawnego wykonywania różnorodnych zadań zawodowych w warunkach gospodarki rynkowej – zapewnia starosta.

W tym roku szkolnym, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie zaoferował młodzieży naukę w liceum ogólnokształcącym w klasach o profilach: prawno-administracyjnym, medyczno-psychologicznym, mundurowym, dziennikarsko-medialnym, medycznym oraz humanistycznym. Szkoła nadal będzie też kształcić w zawodach: technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik organizacji reklamy oraz sprzedawca i stolarz.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie uczniowie podjęli naukę w klasach liceum na profilach: akademickim, policyjno-wojskowym, politechnicznym, dziennikarsko-medialnym oraz medycznym z elementami ratownictwa, a także będą zdobywać kwalifikacje w zawodach: sprzedawca, murarz-tynkarz, tapicer, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, krawiec oraz - po raz pierwszy - w zawodzie dekarz. W ramach nowej formy kształcenia zawodowego dla dorosłych szkoła prowadzi również kwalifikacyjne kursy zawodowe: „wykonanie usług krawieckich” „organizacja i nadzorowanie produkcją rolniczą” oraz „prowadzenie produkcji rolniczej”.

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie rozpoczęli nowy rok szkolny w klasach liceum ogólnokształcącego oraz w technikum na kierunkach:  żywienie i usługi gastronomiczne, ekonomia, leśnictwo, agrobiznes, organizacja reklamy, spedycja i  hotelarstwo. Kwalifikacje na poziomie technika będą mogli też zdobyć słuchacze kursów zawodowych: „organizacja przedsiębiorstwa rolniczego,” „prowadzenie produkcji rolniczej” oraz „rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych”. Z kolei, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rychwale będzie kontynuowana nauka w zawodzie kucharza.
Starosta Stanisław Bielik podkreśla, że samorząd powiatu zabiega o to, by atrakcyjnej i zróżnicowanej ofercie edukacyjnej towarzyszył zorganizowany system zajęć pozalekcyjnych oraz udział w unijnych i krajowych projektach edukacyjnych.
- Od dwóch lat powiat koniński realizuje cztery duże projekty służące podniesieniu poziomu wiedzy praktycznej i doświadczenia zawodowego uczniów oraz wzmocnieniu kompetencji nauczycieli. W 2018 r. zakończy się jeden z nich - „Naszym priorytetem sukces zawodowy – program edukacji zawodowej w powiecie konińskim”, a jeszcze we wrześniu br w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym ruszy nowy projekt, tym razem dla najmłodszych, pt. „Mali odkrywcy”. Złożyliśmy też wnioski o dofinansowanie z WRPO dwóch kolejnych projektów edukacyjnych i jeśli zostaną zakwalifikowane do objęcia dotacją, to rozpoczniemy ich realizację we wrześniu przyszłego roku.
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting