Marszałek przekazał dotację na zakup syren alarmowych

Powiat koniński otrzymał blisko 600 tysięcy złotych na realizację projektu „Bezpieczny Powiat Koniński - wsparcie systemu wczesnego ostrzegania”.  Dzięki nim usprawniony zostanie system ostrzegania mieszkańców o nadchodzących zagrożeniach. Podpisanie umowy o przekazaniu dotacji odbyło się we wrotek (12 września) podczas konferencji prasowej w starostwie.

W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział: starosta koniński Stanisław Bielik, członek zarządu województwa wielkopolskiego Maciej Sytek, a także wicestarosta Władysław Kocaj i skarbnik powiatu Radzisław Kozłowski. Przedstawiciele obu samorządów poinformowali media o warunkach realizacji i finansowania projektu „Bezpieczny Powiat Koniński - wsparcie systemu wczesnego ostrzegania”, a następnie podpisali umowę o przekazaniu dotacji powiatowi konińskiemu.

Starosta koniński Stanisław Bielik wyjaśnił, że zgodnie z treścią dokumentu, Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał Powiatowi Konińskiemu ponad 580 tys. zł dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Środki te umożliwią realizację projektu, w ramach którego zakupione zostaną specjalistyczne urządzenia usprawniające system wczesnego ostrzegania mieszkańców powiatu konińskiego o zagrożeniach nagłymi i ekstremalnymi zjawiskami przyrodniczymi. Dzięki temu, we wszystkich 14 gminach powiatu uruchomione zostaną punkty alarmowe, a w urzędach, także i w starostwie, zainstalowane zostanie specjalistyczne oprogramowanie.

Członek zarządu województwa wielkopolskiego Maciej Sytek podkreślił znaczenie realizacji tego przedsięwzięcia w kontekście kataklizmów, jakie nawiedziły Wielkopolskę w ubiegłym i bieżącym roku. Będąc przekonanym, że usprawniony system wczesnego ostrzegania będzie dobrze służył mieszkańcom naszego powiatu, życzył aby okazji do jego użycia było jak najmniej.
Całkowita wartość projektu Bezpieczny Powiat Koniński - wsparcie systemu wczesnego ostrzegania” przekroczy 683 tysiące złotych, a wkład własny (ponad 102 tysiące) pokryty zostanie z budżetu powiatu w części 6 tysięcy 700 zł oraz środków przekazanych przez gminy - w łącznej wysokości 96 tysięcy 200 zł.  Pieniądze te przeznaczone zostaną na zakup 24 elektronicznych syren szczelinowych, 14 terminali komputerowych i terminala powiatowego oraz specjalistycznego oprogramowania.
Przedsięwzięcie ma zostać sfinalizowane do końca 2018 r.