Czytaliśmy "Przedwiośnie"

Powiat Koniński, Miasto Konin i Miejska Biblioteka Publiczna po raz kolejny włączyły się w akcję Narodowego Czytania, której patronuje prezydent RP. W sobotę (8 września) czytający zmagali się z niezwykłą lekturą „Przedwiośnia” wybitnego, polskiego pisarza Stefana Żeromskiego.

Od złożenia kwiatów pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęło się w Koninie Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Po oficjalnej ceremonii, uświetnionej udziałem mażoretek Orkiestry Dętej OSP w Sompolnie, uczestnicy  tego wydarzenia przeszli do ratusza. O życiu i twórczości wielkiego Stefana Żeromskiego, jak zwykle interesująco, opowiadała Wiesława Kozłowska, wykładowca PWSZ w Koninie, a uczniowie SP 3 w Koninie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Lubstowie pod kierownictwem Zbigniewa Słodkiewicza zaprezentowali krótki program artystyczny.

Czytanie „Przedwiośnia” w konińskim ratuszu rozpoczęła Patrycja Kaliszak, uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Lubstowie, następnie na scenę weszli: Roman Bednarek - burmistrz Sompolna, Witold Nowak - naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji w konińskim Starostwie Powiatowym, Sebastian Łukaszewski – zastępca prezydenta miasta Konina, Piotr Rybczyński - prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina, Danuta Plucińska ze Starostwa Powiatowego w Koninie oraz Aneta Budziach - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Lubstowie.

Akcja "Narodowe Czytanie" została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 r. wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Fot. M. Jurgielewicz, W.Nowak

Narodowe Czytanie 2018