O "drugim życiu" rozmawiali w ZSEU w Żychlinie

O komforcie życia po przeszczepie nerki oraz powrocie do normalnego życia, uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, rozmawiali z prof. dr hab. n. med. Maciejem Głydą oraz Barbarą Rewers i p. Janem Stępniakiem, pacjentami transplantologa. Spotkanie, w ramach kampanii „Drugie życie” odbyło się 23 stycznia 2018 r. w siedzibie szkoły.

Ideą spotkania było przybliżenie młodzieży faktów związanych z przeszczepianiem narządów unaczynionych. Transplantolog tłumaczył czemu służy przeszczepianie narządów, przedstawił historię transplantacji na świecie i w Polsce, wyjaśnił: kiedy można pobrać narządy do przeszczepu, co to jest śmierć mózgowa, w jaki sposób można pozyskać organy (od dawcy żywego, od dawcy zmarłego). Profesor przedstawił również obowiązki lekarza oraz warunki prawne pobierania narządów celem przeszczepienia, wskazując na ważną rolę pisemnego oświadczenia woli. W dalszej części wykładu ekspert opowiedział o procedurze pobrania narządów i transplantacji, warunkach powodzenia przeszczepu, a także zwrócił uwagę na to, że transplantolodzy mają jednego groźnego wroga – czas. Na koniec profesor jeszcze raz podkreślił wagę pisemnego oświadczenia woli i poinformowania bliskich o swojej decyzji.

O swoich doświadczeniach związanych z chorobą, oczekiwaniem na przeszczep i życiem po transplantacji podzielili się Jan Stępniak oraz Barbara Rewers. Pacjenci profesora prowadzą aktywny tryb życia. Jak mówi pani Barbara – skoro dostałam drugie życie, to muszę je szanować i dobrze wykorzystać.

Spotkanie zakończyły pytania ze strony publiczności, a przedstawicielki Szkolnego Klubu Wolontariatu wręczyły uczestnikom oświadczenia woli.

Organizatorami spotkani byli: Justyna Arent oraz Anna Walkowiak opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu w ZSEU w Żychlinie.