Rusza nowa edycja programu dotacyjnego Niepodległa

Rusza nowa edycja programu wspierającego organizatorów obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Program dotacyjny „Niepodległa”, z którego dofinansowanie mogą pozyskać organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury, ma wspierać tych organizatorów obchodów stulecia odzyskania niepodległości, którzy planują przygotowanie wydarzeń lokalnych i regionalnych. Promowane będą wydarzenia angażujące społeczności lokalne. Budżet na dofinansowanie działań w programie wynosi 6 milionów zł, a pojedynczy wniosek może uzyskać dotację od 8 do 150 tys. zł. Od organizatorów wymagane jest zapewnienie 15% udziału własnego. Wnioski o dotacje przyjmowane będą od 26 lutego, a nabór potrwa 4 tygodnie. Regulamin i formularz do elektronicznego składania wniosków dotacyjnych dostępny jest na stronie programu dotacyjnego „Niepodległa”.

Program dotacyjny, prowadzony przez Biuro Programu „Niepodległa” promuje festiwale, koncerty, spektakle, wystawy i projekty animacyjno-edukacyjne – szczególnie te oparte na interakcji i współdziałaniu. Dopuszczone jest również przygotowanie i oznakowanie szlaków tematycznych i historycznych, tworzenie archiwów historii mówionej i archiwów społecznych czy publikacje poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości. Na dofinansowanie nie mogą liczyć projekty inwestycje oraz oficjalne uroczystości organizowane przez jednostki samorządu terytorialnego.

Organizator programu dotacyjnego nie zakłada sztywnego katalogu działań, które mogą ubiegać się o środki z programu.
Nabór na działania w 2018 roku jest już trzecią edycją programu dotacyjnego „Niepodległa”. W 2017 roku dofinansowano ponad 150 projektów na łączną kwotę 4 milionów zł. Biuro planuje również w najbliższym czasie ogłosić nabór do programu „Koalicje dla Niepodległej”, na który przewidziano 7 milionów złotych.

Żródło: www.niepodlegla.gov.pl