Złota Żaba 2018/19 na start!

Wewnątrzszkolny etap 26. edycji „Złotej Żaby”, konkursu w dziedzinie języka polskiego i literatury oraz w dziedzinie matematyki, zostanie przeprowadzony 22 i 23 listopada 2018 r. w 286 szkołach podstawowych w województwie wielkopolskim i województwie lubuskim.

Tegoroczna edycja została zaadresowana do uczniów klas: 7., 8. oraz 3. gimnazjalnych. „Złota Żaba” cieszy się od lat wielką popularnością. W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się, łącznie w obu dziedzinach, ponad 7 tysięcy uczniów, w samym powiecie konińskim 175. w szkołach podstawowych w: Białej Panieńskiej, Dobrosołowie, Grabienicach, Grodźcu,  Mąkolnie, Paprotni, Patrzykowie, Sadlnie, Wysokiem.

Zamiarem organizatora konkursu, swarzędzkiej Fundacji Edukacji Społecznej EKOS, jest premiowanie tych, którzy łączą umiejętność logicznego i niestereotypowego myślenia z wyobraźnią i  gotowością szukania niebanalnych rozwiązań. Konkurs eksponuje też dobrą pracę nauczycieli w szkołach z uczniami zdolnymi.

Zadania konkursowe układa zespół złożony z nauczycieli szkół społecznych prowadzonych przez Fundację, pracowników Instytutu Filologii Polskiej UAM i Katedry Matematyki Stosowanej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Owocem wielu lat ich współpracy jest wydany w tym roku zbiór zadań Lekcje twórczego myślenia ze Złotą Żabą, stanowiący pomoc dla startujących w Konkursie (i nie tylko!) w rozwijaniu potrzebnych kompetencji i umiejętności.

Drugi, finałowy etap konkursu 2018/19 odbędzie się w Swarzędzu 30 marca 2019 r. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali 11 maja 2019 r. Laureatom (do 20. miejsca) i wyróżnionym (kolejnych 20 miejsc) zostaną przyznane prestiżowe statuetki Złotej Żaby, nagrody rzeczowe i prawo przyjęcia do I Liceum Ogólnokształcącego w Swarzędzu, szkoły prowadzonej przez Fundację EKOS.

Konkurs jest współfinansowany przez  Województwo Wielkopolskie oraz przez samorządy powiatów, miast i gmin. Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Radio Poznań. Sponsorami „Złotej Żaby” są: Drukarnia Swarzędzka panów Stanisława i Marcina Witeckich, Terravita sp. z o. o., Biofarm sp. z o. o.