Skocz do zawartości

Listopad

Aktualności

XXIV Regaty Barbórkowe w Koninie i Koncert Złota Szekla 2018

Nie straszny im chłód, a czasem padający śnieg, bo oni potrzebują tylko wiatru. Swoją żeglarską pasję potwierdzają w każdych, szczególnie zimowych warunkach. Mowa o uczestnikach Regat Barbórkowych, które w sobotę (17 listopada) odbędą się na jeziorze Pątnowskim w Koninie i jak zawsze zgromadzą żeglarzy z całego kraju.

Od kilku lat regaty znów mają właściwą ich historii rangę. Kiedyś o tych zimowych zmaganiach było głośno zazwyczaj przy okazji Barbórki. Wtedy region koniński, znany z wydobycia węgla brunatnego, szykował się do tradycyjnego święta związanego z dniem patronki św. Barbary. Górnicy szykowali mundury na apele i karczmy piwne, a żeglarze swoje łódki do zmagań na jeziorze Pątnowskim.
Ostatnimi laty, barbórkowy charakter imprezy, przypomina przede wszystkim nazwa organizatora, czyli Klubu Żeglarskiego przy KWB Konin. To właśnie zaproszenie z tego klubu jest dla wielu żeglarzy okazją do ostatecznego zakończenia sezonu przed zimą. Choć przyznać trzeba, że coraz rzadziej można też natrafić na śnieg podczas regat. Pomimo tego, magia wydarzenia wciąż jest obecna wśród uczestników.

Oficjalne otwarcie imprezy, poprzez podniesienie bandery odbędzie się w sobotę 17 listopada o godz. 10:00 na przystani w Pątnowie (Konin). Później ok. 11:00 rozpocznie się start pierwszych załóg biorących udział w regatach. Regaty odbędą się w 6/7 klasach min Omega Sport, Omega Standard, Klasy Turystyczne T1, T2, T3, najmłodsi żeglarze wystartują w klasie Optymist. Zakończenie imprezy na wodzie planowane jest na godz. 15:30-16:00, następnie wszyscy uczestnicy przeniosą się do pobliskiej restauracji, gdzie nastąpi wręczenie nagród oraz impreza żeglarska.

Ważnym muzycznym akcentem „Zimowych” Regat Barbórkowych jest organizowany, dzień wcześniej, szantowy koncert Złota Szekla. W tym roku na scenie Centrum  Kultury i Sztuki „Oskard” zaprezentują się takie zespoły jak „Atlantyda” i „Dobre wieści”, a po nich rozpocznie się Szanty session. Od trzech lat przy współpracy Klubu Żeglarskiego z konińskimi szkołami i młodzieżą w ramach propagowania aktywnego spędzania czasu nad wodą, organizowane są prezentacje i występy uczniów w ramach „ Szkolnej Szekli” – przez to działanie co raz więcej dzieci. może wystąpić na dużej scenie obok gwiazd piosenki żeglarskiej.
Jeśli więc twoja łódka stoi jeszcze gdzieś na wodzie, warto przygotować jacht i załogę do regat barbórkowych w Koninie!

Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting