Wyniki XXIV Zimowych Regat Barbórkowych

Po pięćdziesięciu latach od pierwszej imprezy 54 załogi spotkały się 17 listopada na Jeziorze Pątnowskim na XXIV Zimowych Regatach Barbórkowych.

Załogi z różnych stron Polski, m.in. z Gdyni, Myśliborza, Wrocławia, Gniezna, Kielc, Poznania czy Bydgoszczy, pomimo zimowej aury, stawiły się na starcie regat na Przystani Żeglarskiej KŻ KWB Konin-Pątnów. Pogoda sprzyjała jednak żeglarzom podczas regat – świeciło słońce i wiał wiatr.

Tegoroczna impreza była szczególna ze względu na swój jubileuszowy charakter. Dokładnie 50 lat temu, w roku 1968,  odbyły się pierwsze Zimowe Regaty Barbórkowe, które na starcie gościły m. in. polskich olimpijczyków. Wówczas były to zawody o bardzo sportowym charakterze. Dzisiaj, po tylu latach, to żeglarskie święto jest okazją dla spotkania pasjonatów wyczynowego ścigania z amatorami. Uczestnicy traktują regaty jako czas dobrej zabawy na zakończenie sezonu.

Zawody rozpoczęły się od przywitania przybyłych uczestników oraz zaproszonych przedstawicieli sponsorów i partnerów przez Tomasza Piaseckiego – Komandora Klubu Żeglarskiego przy Kopalni KWB Konin. Z ramienia organizatora przedstawił on także plany na przyszłość związane z organizacją  XXV Regat.

Kolejnym i zarazem najważniejszym punktem imprezy było oficjalne otwarcie regat wraz z podniesieniem bandery. Tego niezwykłego zaszczytu dokonali Honorowi Komandorzy Klubu Żeglarskiego przy KWB Konin: Włodzimierz Bozacki, Henryk Kowalski oraz Andrzej Pietrzyk, który jest pomysłodawcą oraz pierwszym organizatorem tych już legendarnych na mapie Polski regat, które zamykają sezon Żeglarski w naszym kraju.

Zachęcamy do obejrzenia wideo relacji z XXIV Zimowych Regat Barbórkowych.

Po części oficjalnej rozpoczęła się sportowa rywalizacja na Jeziorze Pątnowskim.  Wyniki ośmiu klas XXIV Zimowych Regat Barbórkowych:

I. Omega Standard:
1. Jan Springer, Bartosz Kaszubowski, Patrycja Springer, jacht VBW (JK RODA Gdynia)
2. Janusz Zimer, Katarzyna Szeligiewicz, Jacek Szeligiewicz, jacht Tolek (Szkuner Myślibórz)
3. Mateusz Szczepaniak, Albert Smucerowicz, Zofia Borowska, jacht Pasat K-2 (KŻ Energetyk Konin).

II. Omega Sport:
1. Krzysztof Turza, Hubert Radzimowski, Marcin Nowak, jacht Tachion (Horyzont Gniezno)
2. Tomasz Kordas, Bartłomiej Zajt, Krzysztof Michaliszyn, jacht Biała Niebieska (KŻ Jemitoka)
3. Anna Dobrzańska, Marcin Tabin, Paweł Banaszczyk, jacht Rote Rakete (YK Wrocław).

III. Klasa Turystyczna T1:
1. Przemysław Makowski, Kacper Makowski, Piotr Kubicki, jacht Zielony Micro (Boruta Zgierz)
2. Karol Tomaszewski, Michał Tomaszewski, Adrian Tomaszewski, jacht Rolek (Posnania Poznań)
3. Tomasz Pacek, Halina Pacek, Franciszek Pacek, Stanisław Niedziółka, Bruno Niedziółka, jacht Stary Marych (KŻ Politechnika Poznańska).

IV. Klasa turystyczna T2:
1. Szymon Jabłkowski, Tomasz Makowski, jacht Maxus 22 (Jabłkowski Sailing Team)
2. Marcin Macioszek, Leszek Macioszek, Mirosław Czecki, jacht Calibra 620
3. Tomasz Feret, Bartosz Mikołajczyk, jacht Szary Calibra 21 (Pomarańcza Sailing Team).

V. klasa Turystyczna T3:
1. Paweł Czajkowski, Tomasz Gębicki, Jolanta Czajkowska, Arek Cierpiał, Elżbieta Cierpiał, jacht Jolka (KŻ przy KWB Konin)
2. Andrzej Mielnicki, Bogusław Waszkiewicz, Paweł Sikorski, jacht Espero Sportina 682 (Roda Gdynia)
3. Bogdan Andrzejewski, Henryk Maliński, jacht Bolt Mak 747 (Trawers).

VI. Open:
1. Norbet Nowacki, Andrzej Synowiec, jacht Yoo Team (RJKP Poznań)
2. Robert Sobociński, Sławomir Kodrzycki, jacht Szary Sigma Activa (Toruńskie Stowarzyszenie Żeglarzy Morskich)
3. Mateusz Gołąb, Jakub Teuschner, jacht Hasta La Vista (RJKP Poznań).

VII. Klasa 420:
1. Paweł Łakomicki, G. Francois, jacht Artur Żółty 420 (Armor Sailing Przykona)
2. Jakub Bielawski, Małgorzata Jackowska, jacht 420 (KŻ Politechnika Poznańska)
3. Maciej Wróblewski, Jędrzej Kucmaja, jacht 420 (KŻ Politechnika Poznańska).

VIII. OPTYMIST:
1. Kacper Jakubowski (Ślesin)
2. Julia Lewandowska (Ślesin)
3. Dominika Kozyra (Ślesin).
XXIV Zimowe Regaty Barbórkowe