Pierwsza sesja Rady Powiatu Konińskiego VI kadencji

Nowo wybrani radni powiatu konińskiego złożą ślubowanie i rozpoczną sprawowanie mandatu w najbliższy czwartek. Zgodnie z postanowieniem komisarza wyborczego sesja inaugurująca VI kadencję samorządu powiatu odbędzie się 22 listopada.

21 października mieszkańcy wybrali 25-osobową Radę Powiatu Konińskiego na kadencję 2018-2023. Pierwsze posiedzenie organu zaplanowano na 22 listopada, o godzinie 10.00 w sali 252 starostwa. Sesja inaugurująca nową kadencję samorządu jest świętem wspólnoty lokalnej, podczas którego następuje objęcie władzy przez wyłonionych w demokratycznych wyborach przedstawicieli mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego. Nowo wybrani radni otrzymają zaświadczenia o wyborze i złożą ślubowanie.

Zgodnie z przepisami regulującymi przebieg pierwszej sesji nowej rady, posiedzenie otworzy i poprowadzi obrady do momentu wyboru nowego przewodniczącego - Radny Senior. Najstarszy wiekiem radny odczyta też tekst Roty Ślubowania. Po uroczystym zaprzysiężeniu radnych posiedzenie przybierze charakter organizacyjny. Aby zapewnić organowi kolegialnemu sprawne funkcjonowanie, radni w głosowaniu tajnym wybiorą spośród siebie przewodniczącego, który następnie przejmie prowadzenie sesji. W dalszej części obrad nastąpi m.in. wybór wiceprzewodniczących rady.