Skocz do zawartości

Kwiecień

Aktualności

Powiatowy Dzień Ziemi w Żychlinie

Powiat Koniński po raz trzynasty uczcił Światowy Dzień Ziemi. Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem „End Plastic Pollution". Wzięło w nich udział ponad pięciuset uczniów. Organizacji Powiatowych Obchodów Dnia Ziemi podjął się tradycyjnie Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych Żychlinie, w tym roku wspierany przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Starosta Koniński oraz Wielkopolski Kurator Oświaty.

Co roku, obchody Dnia Ziemi koncentrują się wokół innych problemów ekologicznych, które aktualnie podnoszone są na arenie światowej i państwowej. Działania, do których nawołuje tegoroczne hasło, mają polegać na promowaniu inicjatyw służących minimalizowaniu zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi.
Powiatowe uroczystości z okazji Święta Ziemi również skupiły się na zagadnieniach związanych z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. Aby przybliżyć ten problem w środowisku lokalnym, uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie zaprosili swoich kolegów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w pięciu konkursach tematycznych (na „Eko – strój”, „Eko - torbę na zakupy”, „Coś z niczego” - czyli wykonanie formy użytkowej z plastikowych odpadów, na plakat: „Czyste miasto moich marzeń”, na prezentację multimedialną lub film pt. „Drugie życie plastikowych odpadów”).

Zainteresowanie młodzieży konkursami przeszło oczekiwania organizatorów. Ponad 500 uczniów (Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rychwale, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie oraz gimnazjów w szkołach podstawowych w: Starym Mieście,  Żychlinie, Golinie, Liściu Wielkim, Rychwale, Grodźcu, Kramsku i w Zbiersku, a także ze szkół konińskich: nr 7, 10, 12 i 15) podjęło ekologiczne wyzwanie i zaangażowało się w przygotowanie prac konkursowych.
Podczas finału XIII edycji powiatowych uroczystości Święta Ziemi nastąpiło rozstrzygnięcie wszystkich konkursów i uhonorowanie autorów najlepszych prac. W imieniu Starosty Konińskiego, za aktywny udział w obchodach Święta Ziemi podziękował młodzieży sekretarz powiatu Mirosław Kruszyński, który wręczył też zwycięzcom konkursów nagrody ufundowane przez konińskie starostwo i Centrum Kształcenia Nauczycieli.

Wydarzenie ekologiczne w Żychlinie uświetnił wykład dr inż. Karoliny Wiszumirskiej z Wydziału Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu nt. „Czy opakowania z tworzyw sztucznych mogą być ekologiczne i bezpieczne dla konsumenta i środowiska?” oraz program artystyczny przygotowany przez gospodarzy i uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rychwale. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszył się również pokaz mody ekologicznej oraz dwie wystawy: prac konkursowych oraz zatytułowana „Czas rozkładu odpadów na składowiskach komunalnych”.
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting