Powiatowe Obchody Światowego Dnia Ziemi

Zapraszamy  do udziału w Powiatowych Obchodach Światowego Dnia Ziemi, które po raz 13. organizuje Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. Wydarzenie została honorowym patronatem objął Starosta Koniński oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

W tym roku Światowy Dzień Ziemi jest obchodzony pod hasłem ONZ „End Plastic Pollution”. W czasie obchodów Światowego Dnia Ziemi 2018 szczególna uwaga poświęcona będzie tematom związanym z ochroną przyrody przed wszechobecnymi plastikowymi odpadami. Do zatrzymania istniejącego trendu, coraz większego zużycia plastikowych towarów i powstawanie coraz większej ilości plastikowych odpadów, potrzebne są głębokie zmiany w świadomości każdego człowieka, w związku, z czym warto edukować społeczeństwo, a szczególnie młode osoby, że ich odpowiedzialne działania mogą przyczynić się do zatrzymania tej tendencji. Poprzez udział w obchodach organizatorzy i uczestnicy Dnia Ziemi chcą też zwrócić uwagę jak ważna jest potrzeba ochrony środowiska przed coraz większą ilością plastikowych odpadów, które zalegają w środowisku przez bardzo długi czas.
Chcąc podnieść świadomość młodzieży na temat ochrony przyrody, ogłoszono dla uczniów 5 konkursów (Konkurs na „Eko – strój”, Konkurs „Eko - torba na zakupy”, Konkurs „Coś z niczego”, Konkurs plastyczny na plakat „Miasto moich marzeń”, Konkurs na prezentację multimedialną lub film pt „Drugie życie plastikowych odpadów). Swój konkurs mają też nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie kół biologicznych i ekologicznych na opracowanie „Projektu wycieczki przyrodniczej”.

Wyniki wszystkich konkursów ogłoszone zostaną 24 kwietnia podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi odbywających się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie.

W czasie obchodów wysłuchać będzie można wykładu „Czy opakowania z tworzyw sztucznych mogą być ekologiczne i bezpieczne dla konsumenta i środowiska?”, który wygłosi dr inż. Karolina Wiszumirska z Katedry Towaroznawstwa i Ekologii Produktów Przemysłowych Wydziału Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; zobaczyć ekologiczny program artystyczny w wykonaniu uczniów ZSEU  w Żychlinie, uczestniczyć w Pokazie Mody Ekologicznej w wykonaniu uczniów szkół gimnazjalnych  oraz zwiedzić przygotowane wystawy ekologiczne. Laureatom konkursów ekologicznych wręczone zostaną dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Koninie oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. Po uroczystości zapraszamy na chwilę ekologicznej refleksji przy kawie i żychlińskim pączku.