Skocz do zawartości

Grudzień

Aktualności

Kierunek wodór! Wielkopolska zmierza w stronę odnawialnych źródeł energii

Na świecie wodór już dziś wykorzystywany jest w przemyśle i transporcie publicznym, m.in. autobusach miejskich, pociągach, a nawet samolotach. Energia produkowana z wodoru należy do jednej z najczystszych, a jednocześnie jest niewyczerpana, podobnie jak ta ze źródeł odnawialnych czy jądrowa. Wielkopolska dostrzega olbrzymi potencjał ekonomiczny tego pierwiastka, czego przykładem będzie budowa Konińskiej Doliny Energetycznej. Także w Koninie 12 grudnia odbędzie się otwarta konferencja pod hasłem „Kierunek wodór”.
 
Inicjatorami wydarzenia są Komisja Europejska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Konferencja odbywa się w ramach europejskiego projektu Science Meets Regions, którego głównym celem jest łączenie nauki z biznesem i polityką na szczeblu regionalnym. W przyszłości wodór będzie wykorzystywany nawet w naszych gospodarstwach domowych, jego obecność stanie się powszechna, bo odnawialne źródła energii stopniowo wypierają te tradycyjne. Konferencję otworzą Pan Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Pan Piotr Korytkowski, Prezydent Konina.  
 
Wydarzenie kierowane jest nie tylko do przedstawicieli nauki, biznesu czy samorządu, ale przede wszystkim do mieszkańców Wielkopolski, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o potencjale Konina jako laboratorium innowacyjności w kontekście zasobów energetycznych. Udział jest bezpłatny. Zainteresowani proszeni są o rejestrację za pośrednictwem formularza dostępnego na www.h2konin.pl.
 
Na uczestników wydarzenia czeka solidna dawka wiedzy, którą przekażą światowej klasy eksperci w zakresie wykorzystania wodoru w gospodarce. Konferencja ma zachęcić lokalne środowisko do debaty na temat odnawialnych źródeł energii oraz współpracy nauki i biznesu.
 
Region koniński na etapie transformacji
Nieprzypadkowa jest lokalizacja konferencji. Konin i okolice to region górniczy, w którym do historii przechodzi lokalna gospodarka oparta na węglu brunatnym i tradycyjnej energetyce. Projekt przyszłości to Konińska Dolina Energetyczna, w ramach którego w najbliższych latach realizowane będą innowacyjne działania w zakresie rozwoju i zastosowania technologii wykorzystujących wodór.
 
Musimy poszukiwać nowych rozwiązań, które pozwolą wykorzystać lokalny potencjał oraz istniejącą infrastrukturę do podniesienia konkurencyjności regionu nie tylko w skali kraju, ale także całej Europy. Należy wykreować nowy model aktywizacji mieszkańców czynnych zawodowo, mających wiedzę i doświadczenie. Konińska Dolina Energetyczna realizuje te plany. Konferencja natomiast ma pomóc w budowie ekosystemu innowacyjnych projektów wokół technologii opartej na wodorze.
 
„Transformacja gospodarcza subregionu konińskiego – kierunek wodór”
12 grudnia 2018 (środa)
Centrum Naukowo-Dydaktyczne Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie
ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 4, sala J. A.P. Kaczmarka
Rejestracja: www.h2konin.pl (udział bezpłatny)
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting