Akcja "Klasowa Wigilia bez plastiku"

To miała być mała, lokalna akcja w klasie, szkole, gminie, powiecie, a tu… Akcja „Klasowa Wigilia bez Plastiku” obiegła właśnie cały kraj.

„Klasowa Wigilia bez plastiku” jest inicjatywą Joanny Gadomskiej, nauczycielki biologii w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, finalistki ogólnopolskiego konkursu Nauczyciel Roku 2018, autorki bloga „Biologia z Blondynką”.

Na czym polega akcja? Pani Joanna proponuje, aby wszystkie organizowane klasowe wigilie w szkole odbyły się bez plastikowych talerzyków, kubeczków czy sztućców – używa się ich zaledwie przez 2-3 godziny, a w środowisku, niestety, rozkładać się będą od 100 do 1000 lat. Pani Joanna namawia w swojej akcji, żeby wszyscy przynieśli ze sobą szklane naczynia, talerzyki oraz kubki. Główny cel akcji to wspólne ograniczenie ilości plastikowych odpadów - im ich mniej, tym lepiej dla naszego środowiska i przyszłych pokoleń.

Na chwilę obecną ponad 300 nauczycieli z całego kraju zadeklarowało zorganizowanie „Wigilii bez plastiku”. Do akcji dołączyło kilkanaście szkół z Polski: Zespól Szkól Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, V Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Tarnowie, XV Liceum Ogólnokształcące im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie, III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie, I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego w Gliwicach, Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie, Zespól Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu, CLVII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie, Szkoła Podstawowa Nr 20 w Gorzowie Wielkopolskim, Szkoła Podstawowa Nr 113 we Wrocławiu, Szkoła Podstawowa w Nowym Klinczu, Szkoła Podstawowa Nr 51 w Katowicach, Szkoła Podstawowa w Sosnowcu. To tylko oficjalne zgłoszenia, ale szkół i nauczycieli włączających się do akcji z pewnością jest znacznie więcej.

Medialne wsparcie inicjatywy Joanna Gadomska otrzymała od: portalu „EduGadki.pl, grupy SuperBelfrzy RP, Magazynu dla nauczycieli „Sygnał”, Akademickiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Łodzi, Warszawskiego Systemu Doradztwa Zawodowego oraz Serdeczna21 – Kreatywna Edukacja.

Wigilijną akcję bez plastików promuje również Krystyna Szumilas, była Minister Edukacji Narodowej (2011-2013).