Aktualności 2017

Z XXXV sesji Rady Powiatu Konińskiego

Nowe stawki opłat za usuwanie pojazdów z dróg w powiecie, dotacje celowe dla dwóch gmin oraz zmiany w tegorocznym budżecie i wieloletniej prognozie finansowej, to główne tematy sesji, która odbyła się 28 września 2017 r. w starostwie.

Radni powiatu rozpoczęli XXXV posiedzenie od wysłuchania wystąpienia starosty konińskiego. Składając sprawozdanie z działalności zarządu powiatu i realizacji uchwał rady w okresie międzysesyjnym Stanisław Bielik poinformował m.in. o zmianach organizacyjnych w konińskim starostwie związanych z pojawieniem się w strukturze urzędu Wydziału Geodezji i Kartografii. Starosta wyjaśnił, że nowy regulamin organizacyjny dostosowany został do obowiązujących przepisów prawa i zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. Nowa komórka wydzielona została z Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Koninie i będzie kierowana przez geodetę powiatowego. Przewodniczący zarządu dodał, że powyższe zmiany uwzględnione zostały także w nowym statucie ośrodka i na dzisiejszej sesji procedowana będzie uchwała w sprawie jego nadania jednostce.

W części sprawozdawczej posiedzenia radni wysłuchali też informacji starosty o ostatnich wydarzeniach z życia powiatu, a także przyjęli dokument podsumowujący stan środowiska i wyniki ubiegłorocznej działalności kontrolnej w powiecie konińskim Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Kolejne zagadnienia będące przedmiotem obrad wymagały rozstrzygnięcia w drodze uchwały. Radni zadecydowali w ten sposób o nadaniu statutu Powiatowemu Ośrodkowi Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Koninie. Przyjęli autopoprawki zgłoszone przez zarząd powiatu i dokonali zmian w budżecie na rok bieżący oraz w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2017 – 2027. Organ stanowiący uchwalił również nowe stawki opłat za usuwanie pojazdów z drogi i ich przechowywanie na parkingu. Od stycznia przyszłego roku właściciele pojazdów pozostawionych w miejscach zabronionych, utrudniających ruch lub w inny sposób zagrażających bezpieczeństwu na drodze będą musieli zapłacić za usunięcie: motoroweru - 113 zł, motocykla - 223 zł, auta osobowego - 486 zł, a ciężarowego o masie 3,5 do 7,5 t - 606 zł. Odholowanie aut od 7,5 do 16 ton kosztować będzie 857 zł, a pojazdu o masie powyżej 16 ton - 1263 zł. Za pozostawienie pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne jego właściciel obciążony zostanie kwotą 1537 zł. Wzrosną również opłaty w przypadku odstąpienia od wykonania dyspozycji usunięcia pojazdu. Kształtują się one od 100 do 600 zł w zależności od rodzaju pojazdu, jego masy oraz zakresu usługi. Za każdą dobę przechowywania pojazdów na parkingach strzeżonych trzeba będzie zapłacić odpowiednio od 20 do 200 zł.

Rada udzieliła też pomocy finansowej dwóm jednostkom samorządu terytorialnego na zadania związane z funkcjonowaniem jednostek ochotniczych straży pożarnych.  Wsparcie powiatu w formie dotacji celowej wynoszącej 10 000 zł otrzymała gmina Wierzbinek na zakup sprzętu ratowniczego - detektora wielogazowego oraz zestawu poduszek wysokociśnieniowych dla jednostki OSP w Wierzbinku. Radni przychyli się też do przekazania 5 000 zł gminie Rychwał na realizację przedsięwzięcia pn: „Termomodernizacja budynku garażu OSP w Kucharach Kościelnych poprzez jego ocieplenie”.