Aktualności 2017

Uczniowie z Konina i powiatu konińskiego dowiedzą się jak chronić powietrze

Dwadzieścia szkół podstawowych z Konina i powiatu konińskiego bierze udział w „Olimpiadzie wiedzy pt. niska emisja w Aglomeracji Konińskiej”, którą po raz drugi organizuje Starostwo Powiatowe w Koninie. To ekologiczne przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Do olimpiady przystąpiło 20 szkół podstawowych, osiem z Konina i 12 z gmin powiatu konińskiego. Obecnie w szkołach miasta i gmin powiatu konińskiego nauczyciele przedmiotów przyrodniczych wyjaśnią szóstoklasistom dlaczego warto chronić powietrze przed zanieczyszczeniami, jakie substancje powodują jego zatruwanie oraz poznają czyste, ekologiczne sposoby wytwarzania energii i ogrzewania domów.

Trzeba zaczynać od najmłodszych, bo to oni w przyszłości będą decydować jak ogrzać swój dom, a dziś mogą porozmawiać ze swoimi rodzicami i uświadomić im jakim zagrożeniem jest niska emisja, palenie w kotłach węglowych starej generacji, czy choćby spalanie śmieci – tłumaczy Witold Nowak, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji w Starostwie Powiatowym w Koninie.

Prowadzony w Starostwie projekt podzielono na kilka etapów. Pierwszym była prowadzona w Koninie i powiecie konińskim rekrutacja do Olimpiady. W drugim etapie uczniowie szóstych klas z zakwalifikowanych szkół podstawowych wezmą udział w lekcjach przygotowujących ich do wypełnienia testu. Szkolny etap zakończy właśnie test, który oceni Komisja Oceniająca powołana przez Starostę Konińskiego. Spośród wszystkich uczniów wybierze ona najlepszych, którzy zakwalifikują się do trzeciego – finałowego etapu. W nim 20 najlepszych w testach wiedzy uczniów przygotuje plakaty zachęcające do ograniczenia niskiej emisji komunikacyjnej lub komunalnej, promujące ochronę powietrza, czy też odnawialne źródła energii. Spośród nich Komisja wybierze najlepszy plakat, który zostanie powielony i zaprezentowany na słupach ogłoszeniowych i tablicach informacyjnych w Koninie i gminach powiatu konińskiego, celem promowania ochrony powietrza.

Finał Olimpiady i wręczenie nagród odbędzie się 14 listopada w Starostwie Powiatowym w Koninie.

Logotyp WFOŚiGW
Przedsięwzięcie pn. „Olimpiada wiedzy pt. niska emisja w Aglomeracji Konińskiej” dofinansowane jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.