Aktualności 2017

Powiat wspiera spółki wodne

Tegoroczna pomoc finansowa powiatu na remonty i utrzymanie systemów melioracyjnych wyniesie 50 tysięcy złotych. Dotacje trafią do pięciu gminnych spółek wodnych na konserwację ponad 13, 2 km rowów.

Stan techniczny urządzeń melioracji szczegółowej w powiecie konińskim wymaga nakładów znacznie przewyższających możliwości finansowe podmiotów zobowiązanych do ich utrzymania. Podstawowym źródłem finansowania spółek są składki jej członków oraz dotacje. Samorząd powiatu konińskiego od lat wspiera finansowo gminne spółki wodne, początkowo - poprzez dotowanie ich działalności z powiatowego funduszu ochrony środowiska, a po jego likwidacji - zabezpieczając na ten cel środki budżetowe.

Wspieramy gminne spółki wodne w poczuciu, że jest to bardzo ważne zadanie - mówi starosta koniński Stanisław Bielik - Od ilości pozyskanych przez nie pieniędzy zależy bowiem rozmiar wykonanej pracy. Przekazywane co roku dotacje przeznaczane są na niezbędne remonty i konserwacje urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, m.in. rowów odprowadzających - dodaje starosta - służy to zapewnieniu drożności tych urządzeń i ich prawidłowego funkcjonowania, co przekłada się na zminimalizowanie ryzyka zagrożeń powodziowych oraz utrzymanie zdolności produkcyjnej pól.

W ciągu ostatnich pięciu lat, Zarząd Powiatu Konińskiego przekazał spółkom 260 tysięcy złotych dotacji. Środki te pozwoliły przeprowadzić odmulenie i oczyszczenie mechanicznie ponad 40 km rowów melioracyjnych.

Kolejne 50 tysięcy z powiatowego budżetu trafi do gminnych spółek wodnych w tym roku. Ze wsparcia (wynoszącego po 10 tysięcy złotych) skorzystają podmioty z Goliny, Grodźca, Wilczyna, Rychwała oraz Kleczewa. Jak wynika z przedłożonych wniosków, dotacje z powiatu przeznaczone zostaną na sfinansowanie konserwacji ponad 13, 2 km rowów.