Aktualności 2017

Delegacja Powiatu Konińskiego na Wielkopolskich Dożynkach

Wieniec dożynkowy ze Sławska reprezentujący Powiat Koniński zajął II miejsce w konkursie na najlpeszy wieniec na XIX Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynkach Wielkopolskich w Gnieżnie.

Na placu Świętego Wojciecha w Gnieźnie, tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia, rolnicy z Wielkopolski podziękowali za plony.
W dożynkach wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, parlamentarzyści ziemi wielkopolskiej, samorządowcy z całego regionu, przedstawiciele instytucji zaangażowanych w rozwój rolnictwa, służb mundurowych oraz duchowieństwa.

Jak co roku pierwszym punktem regionalnego święta plonów było otwarcie wystawy rolniczej z udziałem Marszałka Marka Woźniaka i Wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego. Następnie dziękczynną mszę świętą celebrował Prymas Polski, który poświęcił chleb i dożynkowe wieńce.

W niedzielne popołudnie nie zabrakło tradycyjnego obrzędu dożynkowego, zaprezentowanego przez Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Chlebem z tegorocznych ziaren, otrzymanym od starostów dożynek - Anny Frankiewicz i Zbigniewa Stajkowskiego – Marszałek podzielił się z uczestnikami uroczystości.

Tę część świętowania zakończyło wręczanie nagród w konkursach na najlepszy wieniec dożynkowy i stoisko dożynkowej wystawy. Pierwsze miejsce w konkursie na wieniec dożynkowy zajął Powiat Pilski, na drugim miejscu znalazł się Powiat Koniński a na trzecim Powiat Złotowski. Nagrody za najciekawsze stoiska trafiły do: LGD „Trakt Piastów” z Łubowa, Spółdzielni Rolniczo – Handlowej „Rolnik” z Pobiedzisk i plantacji „Lawendowe Zdroje” z Pakszyna. Nagrody w postaci rowerów z ładowarkami otrzymali również uczniowie uczestniczący w konkursie „Chroniąc planetę stawiajmy na OZE”.

Artystyczną części dożynek wypełniły występy Orkiestry Dętej Powiatu Gnieźnieńskiego, Zespołu Folklorystycznego Obertas, Chóru Metrum, Teatru Odeon oraz finalistów IV edycji Kalejdoskopu Talentów. Widzowie mieli okazję obejrzeć również blok pokazowy przygotowany w ramach 64. Sezonu Artystyczno – Kulturalnego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Ostatni punkt programu wielkopolskich dożynek to wieczorny koncert na Rynku zespołu T.Love.

źródło informacji: umww.pl
zdjęcia: Kinga Kwiatkowska