Skocz do zawartości

Aktualności 2017

Aktualności

Najlepsi w Wielkopolsce

Państwo Anna i Tomasz Szczepankiewiczowie z Myśliborza (gm. Golina) zostali laureatami XVI edycji konkursu Wielkopolski Rolnik RokuPaństwo Anna i Tomasz Szczepankiewiczowie z Myśliborza (gm. Golina) zostali laureatami XVI edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku. Uroczystość wręczenia statuetki Siewcy odbyła się 19 marca 2017 r. w Poznaniu.
 
Aż trzy gospodarstwa z powiatu konińskiego pretendowały do tytułu Wielkopolski Rolnik Roku. Wśród nominowanych byli Monika i Piotr Czajczyńscy z Łagiewnik (gm. Grodziec) oraz Anna i Tomasz Szczepankiewiczowie z Myśliborza (gm. Golina), a także Leonard Sarnociński i Janusz Sarnowski z Żychlina (gm. Stare Miasto). W gronie 10 laureatów Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku, znaleźli się Państwo Anna i Tomasz Szczepankiewiczowie.

Każdego roku, komisja konkursowa odwiedza kilkadziesiąt gospodarstw zgłoszonych do konkursu. Spośród zgłoszonych nominowanych jest tylko 20 najlepszych gospodarstw. Tym bardziej cieszy fakt, że rolnicy z naszego powiatu, podobnie jak w latach wcześniejszych, byli nominowani oraz zostali docenieni i nagradzani tak prestiżowym tytułem, jakim jest Wielkopolski Rolnik Roku – mówi Stanisław Bielik, starosta Koniński.

Gospodarstwa nominowanych wyróżniają się nowoczesnością stosowanych technologii, dobrą organizacją pracy, dbałością o środowisko naturalne i wysoką estetyką.
  • Anna i Tomasz Szczepankiewiczowie – prowadzą gospodarstwo o pow. 98 ha. Dominującym kierunkiem produkcji jest hodowla bydła mlecznego w ilości 95 szt. Wydajność mleka od krowy to 9.000 litrów/rok, natomiast rocznie sprzedają 855.000 l. mleka. Przeważającą uprawą są zboża i kukurydza oraz trawa polowa i lucerna – przeznaczone głównie na kiszonkę dla zwierząt gospodarskich. Gospodarstwo jest dobrze wyposażone w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz spełnia wszystkie wymogi stawiane przez Unię Europejską. W 2016 r. Państwo Szczepankiewiczowie zostali laureatem konkursu Powiatowy Rolnik Roku.
  • Monika i Piotra Czajczyńscy – prowadzą gospodarstwo o pow. pow. 112,5 ha. Głównym kierunkiem produkcji jest bydło mleczne i opasowe, nastawione na produkcję mleka. Obecnie w gospodarstwie znajduje się 90 krów dojnych, wytwarzających 765.000 l. mleka na rok w klasie ekstra. Dodatkowo na areale 112,5 ha uprawiane są zboża wykorzystywane na paszę dla zwierząt gospodarskich oraz łąki, na których wypasa się zwierzęta. Gospodarze pozyskali fundusze unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013 r., które przeznaczyli na zmodernizowanie i doposażenie gospodarstwa. Środki wydatkowali na zakup ciągnika, pługa, deszczowni i kombajnu zbożowego. Państwo Czajczyńscy w 2014 r. otrzymał   Odznakę Honorową Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa” w 2016 r. zostali laureatem konkursu „ Powiatowy Rolnik Roku”.
  • Leonard Sarnociński i Janusz Sarnowski – prowadzą gospodarstwo sadownicze o pow. ponad 176 ha. Drzewa owocowe – jabłonie, wiśnie i aronia – zajmują pow. ponad 100 ha, na pozostałym obszarze uprawiane jest zboże oraz łąka. Rolnicy posiadają niezbędne urządzenia oraz maszyny do upraw sadowniczych, a sady doposażono w specjalistyczne urządzenia nawadniające oraz zbiornik retencyjny służący do nawodnień. Producenci dbają o jakość swoich wyrobów, stawiając na produkty ekologiczne. Odbiorcą 60% produkcji sadowniczej jest włoska firma FRUBELLA. Pozostała część owoców trafia na rynek krajowy oraz wysyłana jest do Egiptu. Rolnicy rozważają utworzenie własnej przetwórni i eksportowanie produktów. W tym celu wybudowali dwie chłodnie ULO o pojemności 3000 i 2000 t. Wytwórcom, w 2009 r. gminna kapituła przyznała statuetkę Rolnik Roku. W 2010 r. zostali odznaczeni odznakami honorowymi „Zasłużony dla rolnictwa” nadanymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rolnicy zrzeszeni są w grupach producenckich – Leonard Sarnociński należy do Grupy Producentów Owoców Royal, natomiast Janusz Sarnowski do Wielkopolskiej Grupy Producentów Owoców Fructis.
 
Uroczysta Gala konkursu Wielkopolski Rolnik Roku odbyła się 19 marca 2017 r. w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nominowanym rolnikom towarzyszyła delegacja z powiatu konińskiego na czele ze starostą koniński Stanisławem Bielikiem oraz Bożeną Frankowską, głównym specjalistą Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, a także przedstawicieli Izb Rolniczych.
 
Organizatorem konkursu jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Nominowani do tytułu Wielkopolski Rolnik Roku
Nominowani do tytułu Wielkopolski Rolnik Roku
Nominowani do tytułu Wielkopolski Rolnik Roku
Laureaci konkursu Wielkopolski Rolnik Roku
Nominowani do tytułu Wielkopolski Rolnik Roku
Najlepsi w Wielkopolsce
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting