Wystawa poplenerowa 25. Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo-Malarskiego im. Krystyny Drążkiewicz – Rychwał 2017

52 uczniów z 32 średnich szkół plastycznych z całej Polski uczestniczyło w 25. Jubileuszowym Ogólnopolskim Plenerze Rysunkowo-Malarskim im. Krystyny Drążkiewicz dla Najzdolniejszych Uczniów Najstarszych Klas Liceów Plastycznych RYCHWAŁ 2017. Wydarzenie trwało od 10 do 24 września 2017 r. W tym roku uczestników pleneru gościło Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod Brzozami” w Grochowach, i tam oraz w okolicy szukali natchnienia do swych prac.

„Wystawa Poplenerowa” 25. Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo-Malarskiego im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów najstarszych klas liceów plastycznych Rychwał 2017 została zaprezentowana w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rychwale 23 września 2017 r. Stała się ona okazją do odwiedzin wielu znakomitych gości. Prowadzący spotkanie, powitali na wernisażu przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Rektorów uczelni plastycznych z Warszawy i Poznania. Plener o zasięgu ogólnopolskim daje uczniom szansę porównywania artystycznych umiejętności i poziomu wiedzy warsztatowej. Wspólnie spędzony czas, wypełniony aktywną pracą, jest także okazją dla budowania pozytywnych relacji między artystami – informuje Stefan Dziamara, burmistrz Rychwała.

Tegoroczną, jubileuszową, 25. edycję Pleneru wygrała Katarzyna Świnder z Zespołu Szkół Plastycznych we Wrocławiu zdobywając Grand Prix Pleneru. Natomiast pierwszą nagrodę zdobyła Amanda Drożdż z Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu. Drugą nagrodę zdobyła Justyna Kazanecka. Laureaci konkursu otrzymują indeks na Wydział Malarstwa, kierunek: malarstwo, na studia stacjonarne I stopnia w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, bez konieczności przystąpienia do sprawdzianu kwalifikacyjnego.

Plener został zorganizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Stowarzyszenie „W Koło Sztuki”, Gminę Rychwał oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu przy współpracy z wykładowcami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Tegoroczny plener został objęty patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.