Konkurs "Zabytek Zadbany"

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków ogłosiło dla właścicieli, posiadaczy lub zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków konkurs „Zabytek Zadbany”.

Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Nad przebiegiem konkursu czuwa Jury, składające się z ekspertów posiadających wiedzę i doświadczenie w dziedzinie konserwacji zabytków. Jury ocenia jakość i zakres prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich, rewaloryzacyjnych prowadzonych przy zabytkach.

W tegorocznej edycji zabytkowe obiekty można zgłaszać aż w 6 kategoriach:
a) Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
b) Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
c) Adaptacja obiektów zabytkowych
d) Architektura i budownictwo drewniane
e) Architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne
f) Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

Zgłaszać można obiekty, przy których prace ukończono w latach 2012-2016. Kategoria specjalna właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem obejmuje co najmniej dziesięć lat poprzedzających rok złożenia wniosku.

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 stycznia 2017 r.