Nie wypalaj traw

Nie wypalaj traw„Początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych – ma to związek z wypalaniem suchych traw.

W roku 2016 na terenie całego kraju odnotowano 36 442 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 29% wszystkich pożarów w Polsce. W wyniku tych pożarów śmierć poniosło 6 osób a 81 zostało rannych.

W marcu konińscy strażacy odnotowali prawie 40 pożarów traw na terenie miasta i powiatu konińskiego. W większości przypadków prawdopodobną przyczyną ich powstania były podpalenia.

Jednym z ostatnich poważniejszych zdarzeń był pożar trawy, który miał miejsce 27 marca br. na nieużytkach w miejscowości Strumyk (gm. Kramsk). Spaleniu uległa trawa na powierzchni ok. 5 ha. Przez prawie 5 godzin z pożarem zmagało się 31 strażaków.

W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtowanej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie budynki lub lasy. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dorobek całego życia.

Wypalanie traw jest zabronione. Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tysięcy złotych, a w przypadkach kiedy, zagrożone jest mienie lub życie – od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej. Zdarzenia te angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie informuje, że w ramach kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej „STOP pożarom” uruchomiona zastała strona internetowa www.stoppozaromtraw.pl na której znajduje się zestaw materiałów promocyjnych.

Ĺšródło: www.konin.psp.wlkp.pl