"Nauki ścisłe w gastronomii"

Uczestniczki wielkiego testu interdyscyplinarnego Michalina Banaszak i Wiktoria Przybył, uczennice Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, najlepiej rozwiązały test interdyscyplinarny „Nauki ścisłe w gastronomii”.

Wielki test interdyscyplinarny „Nauki ścisłe w gastronomii”, to efekt wprowadzonych w ZSE-U w Żychlinie innowacji pedagogicznych. Uczestniczą w nim uczniowie klas pierwszych: technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum hotelarskim. Młodzież rozwiązywała test 9 marca 2017 r.

Celem przedsięwzięcia jest rozbudzanie i rozwijanie myślenia naukowo-badawczego, doskonalenie logicznego myślenia oraz przełamywanie u uczniów bariery w nauce przedmiotów ścisłych. Młodzież pogłębia swoją wiedzę na temat wykorzystywania fizyki w przedmiotach gastronomicznych i otaczającej ich rzeczywistości – informuje Maria Romańczuk, nauczycielka fizyki w ZSE-U w Żychlinie.

Do testu przystąpili uczniowie, którzy w parach odpowiadali na pytania dotyczące procesów fizycznych w gastronomii. Wzorując się na Wielkim Teście przeprowadzanym w TVP przygotowano trzy części po osiem pytań. Do finału przeszły dwie pary w składzie Michalina Banaszak i Wiktoria Przybył oraz Erika Świętanowska i Wiktoria Wojtaś. Uczennice musiały udzielić odpowiedzi na sześć pytań. Rywalizacja była bardzo wyrównana i jednym punktem zwyciężyły Michalina Banaszak i Wiktoria Przybył – dodaje Elżbieta Sell, nauczycielka przedmiotów gastronomicznych w ZSE-U w Żychlinie.

Dzięki wdrażanym innowacjom uczniowie dowiedzieli się m.in. jak fizyk piecze ciasto i jak sprawdza wiek jajka, jak drukuje drukarka 3D i jak można ją wykorzystać w gastronomii oraz jaka jest różnica między przypalaniem i przywieraniem. Lekcje poprowadzili studenci z koła naukowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej  w Koninie.

Uczniowie brali również udział w warsztatach na temat „Co ma piernik do fizyki”. Zakres i tematykę przeprowadzonych w projekcie zajęć opracowały Maria Romańczuk i Elżbieta Sell.