Alicja Szafrańska zwyciężczynią konkursu "Zielone Rymy"

Alicja Szafrańska zwyciężczynią konkursu Alicja Szafrańska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie wygrała XIV edycję „Zielonych Rymów”. Sukces w konkursie przyniósł jej wiersz „*** czerstwieję....”.

Organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną powiatowy konkurs poetycki o tematyce przyrodniczo – ekologicznej „Zielone Rymy” ma już czternastoletnią tradycję.

Zainteresowanie młodzieży tą formą aktywności ekologicznej rośnie z każdym rokiem. Młodzi poeci chętnie prezentują w rymach swoich wierszy inspiracje zaczerpnięte z piękna otaczającej przyrody, zwłaszcza, że nagrodzone i wyróżnione utwory publikowane są wydawanym każdego roku tomiku pokonkursowym – mówi Halina Dąbrowska z wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa konińskiego starostwa.

Jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku  wiersze oceniał prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz, historyk i teoretyk literatury, krytyk literacki, pracownik Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu.  O twórczości tegorocznej laureatki konkursu – uczennicy z ZSP w Sompolnie – powiedział: ….wyjątkowym mistrzostwem w operowaniu rytmem wykazała się Alicja Szafrańska, jako autorka wiersza *** czerstwieję.....Uważne oglądanie drobnych i dużych zmian w naturze zaczyna współgrać z niezwykle wymyślnym układem rytmicznym wiersza...

Do grona nagrodzonych dołączyli także: Lidia Tańska za wiersz „Pierwotny”, Ida Ostrowicka za wiersz ”Boże gdzie świat” oraz Zofia Nawrot za „Naturę”. Jury przyznało też siedem wyróżnień: Oldze Bejm, Dominice Grobelnej, Klaudii Jasiakiewicz, Sylwii Kowalskiej, Paulinie Linert, Annie Perczyńskiej i Gabrieli Piotrowskiej.

Nagrody w konkursie: książki i dyplomy ufundowało Starostwo Powiatowe w Koninie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie.

Wiersze nagrodzone i wyróżnione ukazały się w tomiku pokonkursowym, który otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu oraz goście zaproszeni na imprezę finałową.