Zagłosuj na dąb Józef

Dąb Józef rosnący w Wiśniowej (powiat Strzyżowski), reprezentuje Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewko Roku 2017 zorganizowanym przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska.

Z początkiem lutego rozpoczęło się głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2017. Spośród drzew z 16 europejskich krajów plebiscyt wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów. Polskim kandydatem jest zwycięzca krajowej edycji konkursu Drzewo Roku – dąb Józef z Wiśniowej (woj. podkarpackie). Serdecznie zachęcamy do głosowania na polskie drzewo!

650-letni dąb Józef posiada niezwykłą historię. Jest ona ściśle związana z miejscem w którym rośnie. To właśnie urok okolicy skłonił rodzinę Mycielskich do kupna dworu, który stał się ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego regionu. W czasie II wojny światowej dąb był schronieniem dla rodziny żydowskiej. Wizerunek drzewa widniał również na przedwojennym banknocie stuzłotowym. Obecnie dąb Józef podziwiany jest przez uczestników licznych wycieczek, a także jest obiektem fotograficznym i malarskim.

Głosowanie trwa do 28 lutego 2017 r. – www.treeoftheyear.org. Jedna osoba może zagłosować tylko raz używając swojego adresu e-mail.