Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Koninie

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Koninie informuje, że z dniem 6 kwietnia 2017 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zajadliwej grypy ptaków.

Rozporządzenie powyższe zezwala na organizacje targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem drobiu oraz na sprzedaż ptaków na targowiskach.

Drób w stadach przyzagrodowych (na użytek własny):
  • może być utrzymywany w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami (np. na terenie gospodarstwa gdzie przebywają ludzie, stosując odstraszacze, siatki itp.)
  • nie może mieć dostępu do zbiorników wodnych (stawy, jeziora, rzeki, strugi, rowy itp.), na których mogą przebywać dzikie ptaki
  • nie może być pojony wodą pobieraną z takich zbiorników
  • powinien być karmiony i pojony w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami (poidła i karmidła wystawiać wyłącznie w pomieszczeniach).

Właściciele mają obowiązek zgłaszania do PLW miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, a także zgłaszania każdego przypadku zachorowań u drobiu i ich zwiększonej śmiertelności.