Orkiestra Quantum laureatem Srebrnego Pasma Festiwalu w Częstochowie

Orkiestra Quantum działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychwale wraz z Mażoretkami Charme została uhonorowana tytułem laureata prestiżowego XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Częstochowie.

Województwo wielkopolskie w XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr OSP RP w Częstochowie reprezentowały tylko 4 orkiestry dęte. Wśród nich była Orkiestra Quantum OSP w Rychwale, która jako jedyna zakwalifikowała się z powiatu konińskiego. Nasi przedstawiciele zajęli zaszczytne VI miejsce i dołączyli do grona najlepszych orkiestr w Polsce jako laureat Srebrnego Pasma Festiwalu, w kategorii łącznej, czyli muzyki koncertowej oraz parady marszowej.

Aż 19 orkiestr dętych z całej Polski zaprezentowało się w XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr OSP RP w Częstochowie. Wśród nich nie mogło zabraknąć Orkiestry Quantum z zespołem Mażoretek Charme. Wirtuozerię wszystkich orkiestr, podczas dwudniowych przesłuchań konkursowych, podziwiała publiczność zgromadzona w filharmonii częstochowskiej. Orkiestry  rywalizowały w trzech kategoriach i musiały zaprezentować swoje umiejętności gry koncertowej, gry i parady marszowej oraz musztry paradnej w grupach. Na wynik końcowy wpływ miały także takie elementy jak: muzyka, choreografia z elementami tanecznymi, synchronizacja układów, stój, fryzura oraz ogólne wrażenia estetyczne. Aby zaistnieć w gronie najlepszych musieliśmy w eliminacjach regionalnych i wojewódzkich rywalizować z niemal 300 zespołami. Nasza determinacja i sumienna praca została doceniona przez jury konkursowe, które uhonorowało nas zaszczytnym 6.miejscem. Tym samym zostaliśmy laureatem Srebrnego Pasma Festiwalu. Wynik ten jest dla nas satysfakcjonujący, bowiem dołączyliśmy do grona najlepszych orkiestr w Polsce. Nadmienię jeszcze, że festiwal odbywa się co dwa lata. Z ostatniego, który w 2015 r. odbył się w Płocku wróciliśmy z XIII miejscem w kategorii muzyki koncertowej i VII w kategorii Musztra Paradna. Wynik poprawiony o siedem pozycji jest dla nas naprawdę wyjątkowy – mówi Zbigniew Osajda, kapelmistrz Orkiestry Quantum z Rychwała.

– Ogólnopolski Festiwal OSP RP to impreza, która niesie za sobą prestiż orkiestr, a jednocześnie nowe wyzwania i doświadczenie. Nie bez powodu miejscem przesłuchań zespołów była filharmonia w Częstochowie. Orkiestra Quantum i Mażoretki Charme powróciły z festiwalu jako laureat Srebrnego Pasma Festiwalu. Ogromny wysiłek i zaangażowanie obu zespołów włożony w przygotowania do konkursu zaowocował VI miejscem. W imponujący sposób zamykają przedwakacyjny okres sukcesów, na które złożyło się również I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr OSP w Kaliszu, które dało im przepustkę do kolejnych etapów Przeglądu OSPRP w roku 2018. Nie możemy zapomnieć o I miejscu oraz Grand Prix zdobytym na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr w Koninie oraz I miejscu Mażoretek Charme na Międzypowiatowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Tanecznych w Kleczewie – podsumowuje Stefan Dziamara, burmistrz Rychwała.

Festiwal odbywał się w dniach 16-18 czerwca 2017 r. w Częstochowie, a jego organizatorem był Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Orkiestra Quantum laureatem Srebrnego Pasma Festiwalu w Częstochowie