Skocz do zawartości

Aktualności 2016

Aktualności

W Kramsku znowu będą wybijali żur!

Jeśli ktoś jeszcze nie zna tej ludowej tradycji, koniecznie musi wybrać się 12 marca 2016 r. na godz. 15.00 do Kramska na „IX Kramskie Wybijanie Żuru”, które odbędzie się w auli Publicznego Gimnazjum im. Ireny Sandler w Kramsku i samemu chlapnąć garncem pełnym rozrobionej wodą mąki w okno, by w ten sposób pożegnać się z Wielkim Postem.

W Wielkim Tygodniu przed Wielkanocą, w nocy z czwartku na piątek. wybijano w Kramsku żur. Każdy już miał dosyć tej postnej zupy i bez żalu ją żegnał. Mężczyźni oblewali żurem okna domów, w których mieszkały panny na wydaniu. Tradycję tę dziś pamiętają tylko nieliczni, najstarsi mieszkańcy. Okien domów, w których mieszkają kramskie panny na wydaniu dziś już się nie oblewa, ale ponoć żur w powiecie mają tu najlepszy.

„Kramskie Wybijanie Żuru” to impreza, która ma na celu ożywienie lokalnej tradycji wybijania żuru. Od kilku lat zwyczaj ten mieszkańcy Kramska starają się przywrócić i przekazać następnym pokoleniom.

Podczas imprezy odbędą się prezentacje artystyczne zespołów OKOLICA z Rosji, PENKULAS KAPELA z Łotwy oraz grupy akrobatycznej z Chin, a także kiermasz rękodzieła artystycznego oraz akcja charytatywna.

W Kramsku znowu będą wybijali żur!
 
 
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting